Europa Wiadomości

W Holandii rozważa się wprowadzenie “pigułki samobójstwa”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal poloniaswiat.pl obecnie Niderlandzkie Stowarzyszenie na rzecz Dobrowolnego Zakończenia (NVVE) rozważa legalizację “pigułki ostatniej woli”, która będzie umożliwiała popełnienie samobójstwa.

W Holandii już w kwietniu 2002 roku weszły w życie zapisy ustawy, które regulują kwestię eutanazji. Holenderskie prawo w tej kwestii jest dość liberalne i umożliwia eutanazję już od 12. roku życia (do 16 lat wyłącznie za zgodą rodziców), zawsze w obecności lekarza informuje Portal.abczdrowie.pl.

Do tej pory śmierci na własne życzenie mogły poddać się osoby, których cierpienie w wyniku choroby czy niepełnosprawności było nie do zniesienia, a szanse na poprawienie stanu zdrowia – nikłe.

Teraz Stowarzyszenie na rzecz Dobrowolnego Zakończenia Życia (NVVE) rozważa alternatywę dla „tradycyjnej” eutanazji – wprowadzenie do oficjalnego obrotu „pigułek ostatniej woli”, które będą umożliwiały popełnienie samobójstwa. Nadal nie wiadomo, jaki miałby być sposób ich dystrybucji oraz dla kogo będą dostępne – czy będzie je można kupić tylko w przypadku nieuleczalnej choroby, czy też każdy będzie mógł je nabyć.

NVVE argumentuje, że takie tabletki i tak są już dostępne w internecie, gdzie można je zamówić prosto z Chin czy Meksyku. Ponadto wiele osób, które nie chcą już żyć, wstydzi się prosić o pomoc w tej sprawie lekarza. Nie każdemu podoba się to, że to on decyduje o tym, czy mogą poddać się eutanazji czy nie – często lekarze odmawiają ze względów moralnych czy etycznych.

Theo Boer, bioetyk Protestanckiego Uniwersytetu Teologicznego w Groningen, nie jest pomysłowi stowarzyszenia przeciwny, ale podkreśla, że takie tabletki nie powinny być dopuszczone do powszechnego obiegu bez jakiejkolwiek kontroli.

O ile holenderskie prawo zakazuje czynnego uczestnictwa w eutanazji, to nie zabrania doradzania, w jaki sposób i gdzie można ją przeprowadzić. W Holandii zajmuje się tym Stowarzyszenie na rzecz Dobrowolnego Zakończenia Życia. Dyrektor NVVE Robert Schurink, który wyszedł z inicjatywą rozszerzenia legalizacji eutanazji uważa, że nadszedł czas na nowelizację dotychczasowego przepisu w tej sprawie.

Holandia jest dość specyficznym krajem. Niedawno weszła prawo, dzięki któremu można płacić seksem za kurs na prawo jazdy. Wcześniej również podano do wiadomości, iż rząd pracuje nad ustawą, by ludzkie ciało można było traktować jako nawóz.

Cywilizacja śmierci idzie naprzód…

Źródło: poloniaswiat.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!