Wiadomości

W Hiszpanii wygrywają socjaliści, swą reprezentację parlamentarną będzie miała prawicowa partia Vox

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) wygrywa niedzielne wybory parlamentarne w Hiszpanii, ale dużo brakuje jej do zdobycia większości. Socjaliści premiera Pedro Sancheza dostali – według prognozy telewizji RTVE – 28,1 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła chadecka Partia Ludowa (17,8 proc.).

Na trzecim miejscu uplasowała się lewicowa partia Podemos (16,1 proc.), a na czwartym liberalna partia Ciudadanos (14,1 proc.). Do parlamentu wchodzi po raz pierwszy – według tej prognozy – prawicowa partia Vox (12,1 proc.).

Jeśli potwierdzą się te prognozy, to socjalistom i ich potencjalnemu koalicjantowi Podemos przypadnie 166 mandatów, co oznacza, że do większości zabrakło by im 10 mandatów. Prawicy (PP, Ciudadanos i Vox) do utworzenia większościowej koalicji zabrakłoby co najmniej 14 mandatów.

Częściowe rezultaty, po policzeniu 20 proc. głosów, potwierdzają, że ani prawica, ani lewica nie zdobyły wyraźnej większości. PSOE prowadzi z 30 proc. głosów, a Podemos ma 14 proc. Po prawej stronie sceny politycznej wstępny wynik PP to 17 proc., Ciudadanos 13 proc. a Vox 9 proc. Ostateczne rezultaty, oczekiwane około północy, mogą się jednak okazać nieco inne.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!