Świat Wiadomości

W Gruzji rozgromiono paradę aktywistów LGBT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl konserwatywni Gruzini nie dopuścili do parady LGBT w stolicy swojego kraju, Tbilisi. Niektórzy z nich zaatakowali siedzibę organizacji LGBT a także dziennikarzy, zarzucając im demoralizowanie społeczeństwa. Według mediów są dziesiątki poszkodowanych.

Parada środowisk LGBT pod nazwą „Marsz Godności” miała odbyć się w Tbilisi w poniedziałek o godzinie 17. czasu miejscowego. Jednak jej organizatorzy z Tbilisi Pride odwołali paradę powołując się na „niezdolność organów ścigania do zapewnienia im bezpieczeństwa”. Wcześniej w poniedziałek gruzińskie MSW zwróciło się z prośbą do Tbilisi Pride o odwołanie marszu w związku z zaplanowaną kontrmanifestacją przeciwników LGBT.

Jak podaje rosyjska Nowaja Gazieta, wczesnym popołudniem na ulicach Tbilisi zaczęli gromadzić się przeciwnicy marszu LGBT, głównie osoby kierujące się przekonaniami konserwatywnymi i religijnymi. Zaczęto napadać na dziennikarzy, w tym kamerzystów, argumentując, że media „propagują wypaczony styl życia”.

Pod parlamentem Gruzji rozbito miasteczko namiotowe opozycji domagającej się przyspieszonych wyborów – stało się tak, ponieważ wcześniej premier kraju Irakli Garibaszwili twierdził, że za organizacją parady stoi były prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili i opozycja.

Doszło też do wiecu w pobliżu siedziby ruchu obywatelskiego Wstyd oraz rozbicia biura organizacji Tbilisi Pride. Według mediów do pomieszczeń organizacji wrzucono ładunek wybuchowy. Według wstępnych doniesień ranna została jedna osoba, kobieta. Na nagraniach widać również, że przeciwnicy LGBT wspięli się po fasadzie budynku, gdzie mieści się siedziba Tbilisi Pride i zerwali z balkonu symbole LGBT.

Media podają różne liczby poszkodowanych dziennikarzy – od 15 do 40. Pięciu z nich miało trafić do szpitala. Poszkodowanym wybito zęby, doznali oni wstrząsów mózgu i obrażeń oczu. Protestujący mieli także atakować osoby o podejrzanym wyglądzie – w jednym z takich ataków raniony nożem został obywatel Polski. Według naocznych świadków napastnikom nie podobało się to, że Polak miał kolczyk w uchu.

Oficjalnie poinformowano dotąd o zatrzymaniu jednej osoby – nożownika, który zaatakował polskiego obywatela.

Organizacja Tbilisi Pride zarzuciła gruzińskiej policji bezczynność wobec działań przeciwników LGBT.

Według agencji RBK po odwołaniu parady LGBT jej przeciwnicy urządzili w centrum Tbilisi wiec połączony z tańcami i śpiewami.

No cóż…

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!