Polska

W Gdańsku miasto zorganizowało świetlicę dla cygańskich dzieci. Zgłosiło się 16 osób

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi dzienniknarodowy.pl w sezonie letnim gdańskie śródmieście cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród osób żebrzących. Wiele z nich, aby zmiękczyć serca darczyńców, wykorzystuje do tego swoje dzieci. W trosce o nie, a także przeciwdziałając żebractwu, władze Gdańska prowadzą kampanie edukacyjne, apelujące do przechodniów i turystów o nieudzielanie finansowego wsparcia osobom proszącym o datki.

Jednak oprócz tego władze miasta postanowiły zorganizować świetlicę dla cygańskich dzieci, z której skorzystało…. szesnastu małoletnich.

Ci ludzie mieli pewność, że kiedy oddadzą mi dzieci pod opiekę, nie stanie im się żadna krzywda, nie zostaną w żaden sposób oszukani i nikt im tych dzieci nie zabierze. Znały i lubiły mnie też same dzieci, które o tak beztroskich wakacjach marzyły od dawna – chwali się Tomasz Nowicki z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

Dla mnie najlepszym potwierdzeniem tego, że akcja się udała, są informacje od straży miejskiej, że dzieci żebrzących na gdańskich ulicach jest znacznie mniej bądź że są to dzieci w wieku do 3 lat, a więc zbyt małe, abyśmy mogli podjąć się opieki nad nimi. Co ciekawe, w tym roku dochodziło na Jarmarku św. Dominika do takich sytuacji, że jedynymi dziećmi żebrzącymi były dzieci polskie. Oczywiście ich obecność na ulicach nikogo nie razi, a wręcz rozczula – to w końcu urocze dziewczynki, w wieku 6-7 lat, grające na skrzypcach. Wiele osób pochwaliłoby je mówiąc “och, jak cudownie dorabiają do kieszonkowego” – dla nas przecież praca nieletnich i żebractwo dzieci mają twarz romskiego chłopca z akordeonem, a nie uroczej blondyneczki ze skrzypcami. Zbadałem jednak sytuację i prawda okazała się naprawdę przykra – mama jednej z tych dziewczynek traktuje ten proceder jako istotne źródło dochodu. Proponowaliśmy jej pomoc, ale nie skorzystała – wyjaśnia Nowicki.

Jak przekonują pracownicy świetlicy problem żebractwa wśród Cyganów występuje ze względu na to, że nie mogą otrzymać świadczeń socjalnych z racji tego, że nie są obywatelami Polski. Wsparcie mogą im zaoferować wprawdzie organizacje pozarządowe, jednak nie mają one możliwości wypłacania świadczeń socjalnych. Co więcej, okazuje się, że często na żebractwie mogą zarobić więcej niż Polacy na najniższej krajowej!

Chciałbym jeszcze sprostować, że osoby te nie zarabiają setek, a ok. 50-60 zł dziennie. Takie kwoty jednak sprawiają, że w ciągu miesiąca można zarobić więcej, niż jest w stanie zaoferować pomoc społeczna

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!