Wiadomości

W ewentualnej wojnie Iranu z Izraelem Rosja stanie po stronie Izraela

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jeśli Iran napadnie na Izrael, Moskwa stanie po stronie tego ostatniego, powiedział zastępca rosyjskiego ambasadora w Tel-Awiwie Leonid Frołow w wywiadzie dla The Times of Israel.

„W przypadku agresji przeciw Izraelowi nie tylko Stany Zjednoczone, ale i Rosja będzie po stronie Izraela” – cytuje The Times of Israel jego wypowiedź. – „Wielu naszych rodaków mieszka tu, w Izraelu, więc Izrael to nasz bratni kraj, tak że my nie dopuścimy do jakiejkolwiek agresji przeciw Izraelowi.”

„My, oczywiście, popieramy prawo Izraela do samoobrony” – dodał rosyjski dyplomata w nawiązaniu do incydentu, który miał miejsce w sobotę, 10 lutego, Izrael zbił wówczas drona, który znalazł się w jego przestrzeni powietrznej. W odpowiedzi izraelskie lotnictwo zaatakowało kilkanaście celów na terytorium Syii, a jeden z izraelskich samolotów został strącony, ranni zostali dwaj piloci.

Jak zauważa The Times of Israel, Rosja od dawna jest sojusznikiem tak Iranu, jak i Syrii…

„Syria to suwerenny kraj i naród syryjskie także ma prawo do samoobrony” – powiedział Frołow. Izrael z kolei wielokrotnie pokazał, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do umocnienia się Iranu w Syrii. I Moskwa, jak twierdzi autor artykułu, zgadza się z tym, że wojska irańskie winny opuścić terytorium Syrii, jak tylko zakończy się trwająca tam wojna domowa.

Izrael powinien jednak nawiązać bliższą współpracę ze służbami specjalnymi Syrii, jeśli chce zapobiec umocnieniu się Iranu w regionie:

„Izrael jest otoczony wieloma wrogimi państwami. Ale to nie przeszkadza przywódcom izraelskim mówić o tym, że ich służby specjalne mają na przykład kontakty z kolegami z Arabii Saudyjskiej lub Kataru.”

„Irańczyków można obwiniać na wiele sposobów, ale oni nie są głupi. Wiedzą, co się stanie, jeśli wyślą drona do Izraela. Nikt nie wątpi w to, że Izrael jest w stanie pokonać siły zbrojne Iranu w Syrii” – powiedział Frołow, wyrażając w ten sposób wątpliwości, czy istotnie zestrzelony dron należał do Iranu.

/mediarepost.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!