Polska Wiadomości

W Elblągu ze smogiem mają walczyć patrolujące przestrzeń powietrzną drony

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jako podaje portal wp.pl miasto Elbląg chce lepiej monitorować jakość powietrza i zwalczać smog. Pomóc ma w tym dron, który będzie latał nad gospodarstwami i sprawdzał, gdzie normy są przekraczane.

Dron wyposażony jest w czujniki powietrza, dzięki czemu może monitorować jego jakość. Bateria pozwala na nawet godzinny lot. Zadaniem urządzenia będzie wykrycie miejsc, w których powietrze jest najgorsze.

– Teraz prezentujemy miejskiego drona, którego zadaniem będzie wspomaganie miejskich służb w działaniach zmierzających do lokalizowania tych miejsc, gdzie pojawiać się będzie przekroczenie norm jakości powietrza wynikające na przykład ze spalania odpadów w piecach. Zależało nam na tym, aby zakupu dokonać jeszcze u progu sezonu grzewczego. – mówi prezydent miasta Witold Wróblewski.

Na podstawie zebranych danych, a także dzięki współpracy z Politechniką Gdańską, powstanie mapa zagrożeń smogowych na terenie miasta. Oprócz tego do danych dostęp będzie mieć m.in. Straż Miejska. “To najlepiej wydane 40 tys. zł” – przekonuje Tomasz Świniarski, kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Z najnowszych danych WHO wynika, że ponad 1,8 miliarda dzieci na całym świecie oddycha zatrutym powietrzem, czyli 90 proc. całej młodej populacji. Szczególnie w Polsce sytuacja jest zła. Wedle zeszłorocznego rankingu WHO na rok 2017, Polska wciąż dominuje wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Według raportu WHO, 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce.

Jest kilka możliwości. Najlepszym sposobem na oczyszczenie powietrza w waszych domach/mieszkaniach jest zakup oczyszczacza powietrza. Polacy często stosują urządzenie marki Xiaomi, ze względu na niską cenę i doskonałe działanie. Sami sprawdziliśmy, jak to działa. Innym testowanym przez nas oczyszczaczem powietrza był Goclever Cristal Air Advanced.

Przede wszystkim sami starajcie się nie tworzyć dodatkowego smogu. Jeśli posiadacie w domu dodatkowy kominek, nie korzystajcie z niego, jeśli zanieczyszczenie powietrza jest wysokie. Nie ogrzewajcie swoich domów do przesadnych temperatur.

Miasta wytaczają swoje działa na kampanie przeciwsmogowe. Jednym z efektów takiego działania było powstanie specjalnego billboardu w Warszawie. Nie była to zwykła reklama, lecz filtr, którego zadaniem było oczyszczanie powietrza.

Na początku 2018 roku rząd rozpoczął akcję dofinansowań do wymiany pieców węglowych na gazowe. Cieszyła się sporą popularnością, ale jak widać problem jest nadal ogromny

Czy nie uważacie, że problem smogu w Polsce ociera się powoli o paranoje? Piszcie w komentarzach.

Źródło: wp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!