Historia Wiadomości

W Edynburgu powstanie pomnik generała Maczka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Edynburg uhonoruje pomnikiem polskiego bohatera, generała Stanisława Maczka. W szkockiej stolicy stoi już pomnik słynnego niedźwiedzia Wojtka, adoptowanego przez polskich żołnierzy.

Po wojnie generał Maczek zamieszkał w Edynburgu. Pracował jako barman w hotelu Learmonth. Zmarł w 1994 roku w wieku 102 lat. Teraz odlana z brązu postać generała siedzącego na ławce zostanie umieszczona na dziedzińcu City Chambers w Royal Mile, w centrum Edynburga.

Na początku 1941 roku gen. Stanisław Maczek na podstawie rozkazu Naczelnego Wodza, gen. broni Władysława Sikorskiego rozpoczął w Szkocji formowanie 1. Dywizji Pancernej. Początkowo żołnierze Stanisława Maczka brali udział w osłanianiu wybrzeża Szkocji przed ewentualnym desantem Wehrmachtu.

Pod koniec lipca 1944 dywizja została przerzucona do Normandii. Weszła do walk 8 sierpnia 1944 r. Przeszła szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. Żołnierze generała Maczka nazywani byli „Czarnymi Diabłami” między innymi dzięki znaczącej roli w bitwie pod Falaise, gdzie wzięli do niewoli 5113 niemieckich jeńców, zniszczyły 55 czołgów, 44 działa polowe, 38 samochodów pancernych i 207 pojazdów mechanicznych, tracąc przy tym 325 zabitych i 1002 rannych.

Szkoci uhonorowali już wcześniej innego polskiego bohatera „żołnierza”. W samym sercu miasta, w parku przy Princes Street, w cieniu edynburskiego zamku stoi pomnik słynnego niedźwiedzia Wojtka.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!