Wiadomości

W Drawsku Pomorskim, Powidzu i Żaganiu mają zostać zbudowane bazy dla amerykańskiego sprzętu wojskowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komisja sił zbrojnych amerykańskiego Senatu chce zlecić Pentagonowi ocenę zasadności stacjonowania sił lądowych Stanów Zjednoczonych na terytorium Polski.

Zapis dotyczący Polski znalazł się w przegłosowanym wczoraj przez Komisję Sił Zbrojnych Senatu projekcie budżetu Pentagonu na 2019 rok, który przewiduje wydatki wojskowe USA na poziomie 719 miliardów dolarów. Jeden z zapisów ustawy zobowiązuje amerykańskiego sekretarza obrony do zbadania możliwości i zasadności rozlokowania na stałe w Polsce brygady wojsk lądowych.

Jednostka taka, wraz z oddziałami wsparcia i obsługi, liczy od 4 do 4,5 tysiąca żołnierzy. Kierowana jest zwykle przez oficera w randze pułkownika. Projekt budżetu Pentagonu przeszedł w Komisji Sił Zbrojnych przytłaczającą większością głosów 25 do 2 i w takiej wersji prawdopodobnie zostanie uchwalony przez cały Senat.

Własną wersję budżetu obronnego uchwaliła wczoraj Izba Reprezentantów. W tym projekcie nie ma zapisu dotyczącego zasadności stałego stacjonowania brygady wojsk USA Polsce. Przewidziano w nim natomiast 144 miliony dolarów na budowę baz amerykańskiego sprzętu wojskowego w Drawsku Pomorskim, Powidzu i Żaganiu. Po uchwaleniu budżetów przez obie izby Kongresu dojdzie do ustalenia wspólnej wersji. W negocjacjach ze strony Izby Reprezentantów kluczową rolę odegra przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Mac Thornberry, z którym niedawno spotkał się w Waszyngtonie minister obrony Mariusz Błaszczak.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!