Wiadomości

W domu, w którym urodził się Adolf Hitler, będzie mieścił posterunek policji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dom, w którym urodził się Adolf Hitler będzie mieścił posterunek policji – poinformował minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Peschorn.

Hitler pierwsze tygodnie życia spędził w mieszkaniu w XVII-wiecznym budynku w miejscowości Braunau am Inn. Los nieruchomości był przedmiotem długiego sporu. Był on bowiem wynajmowany przez rząd. Kiedyś było to centrum opieki dziennej dla osób niepełnosprawnych, ale przestało nim być, gdy właścicielka, Gerlinde Pommer, sprzeciwiła się planom uczynienia go dostępnym dla wózków inwalidzkich, a następnie odrzuciła wszystkie oferty rządowe, dotyczące jego wykupu lub przeprowadzenia remontu.

Ostatecznie w 2016 roku władze austriackie dokonały jego przymusowego wykupu za kwotę 810.000 euro. Od tamtej pory w Austrii toczyła się gorąca debata o los budynku. Niektórzy wzywali do jego zburzenia, podczas gdy inni twierdzili, że powinien być wykorzystywany do działalności charytatywnej lub jako dom pojednania. Ostatecznie zdecydowano, iż będzie się tam mieścił posterunek policji.

Zaproszono architektów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, aby przygotowali i przedstawili plany przebudowy budynku. Wyboru zwycięskiego projektu dokona w pierwszej połowie przyszłego roku jury złożone z ekspertów i osobistości publicznych.

„Wykorzystywanie domu przez policję powinno wysłać jasny sygnał, że ten budynek nigdy nie będzie już przywoływał wspomnień narodowego socjalizmu” – oświadczył szef austriackiego MSW Wolfgang Peschorn.

/BBC/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!