Wiadomości

W czwartek i piątek konsultacje prezydentów Dudy i Zełenskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sytuacja bezpieczeństwa w regionie będzie tematem konsultacji prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, które odbędą się w czwartek i piątek w Wiśle – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Minister Kumoch zapowiedział w rozmowie z PAP, że pod koniec tygodnia – w czwartek i piątek – w Wiśle odbędą się konsultacje między Prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jak przekazał, tematem konsultacji będzie szeroko pojęta sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie i zagrożenia płynące ze strony Rosji.

Agencja Reutera przypomina, że w ostatnim czasie Rosja zgromadziła ponad 100 tys. żołnierzy przy swej granicy z Ukrainą. W związku z tą sytuacją obawy wyraziły Stany Zjednoczone, które twierdzą, że Rosja przygotowuje inwazję na Ukrainę, jeżeli środkami dyplomatycznymi Kreml nie zdoła osiągnąć swoich celów.

Rosja zaprzecza planom ataku na sąsiada, niemniej zastrzega, że może podjąć bliżej nieokreśloną wojskowa akcję w przypadku nie spełnienia jej żądań – przypomina Reuters.

Poprzednie spotkanie przywódców Polski i Ukrainy odbyło się 20 grudnia 2021 r. w miejscowości Huta na zachodzie Ukrainy w formacie Trójkąta Lubelskiego – z udziałem Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy

Podczas szczytu podpisano wspólną deklarację Prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego, w której m.in. podsumowano 30 lat stosunków między państwami i wezwano społeczność międzynarodową do zdecydowanej postawy wobec Rosji

/prezydet.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!