Europa Świat

W czerwcu w Szwajcarii dojdzie do pierwszego spotkania Wladimira Putina z Joe Bidenem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pierwsze oficjalne spotkanie prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina, odbędzie się w przyszłym miesiącu w Szwajcarii – poinformował Biały Dom. Termin spotkania potwierdził Kreml.

We wtorek służby prasowe Białego Domu i Kremla potwierdziły czas i miejsce pierwszego spotkania prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Dojdzie do niego w połowie czerwca br. w Genewie w Szwajcarii.

„Prezydent Biden spotka się z Prezydentem Putinem w Genewie, w Szwajcarii, w dniu 16 czerwca 2021 roku. Obaj przywódcą przedyskutują pełne spektrum pilnych kwestii, jako że dążymy do przywrócenia przewidywalności i stabilności w relacjach amerykańsko-rosyjskich” – podano w oświadczeniu Białego Domu.

Termin ten potwierdza komunikat służb prasowych Kremla. „Zgodnie z osiągniętym porozumieniem, rosyjski prezydent Władimir Putin odbędzie rozmowy z Prezydentem USA Joe Bidenem w Genewie 16 czerwca” – podano. Zapowiedziano też, że rozmowy będą dotyczyć „obecnego stanu stosunków rosyjsko-amerykańskich z perspektywą ich rozwoju, stabilności strategicznej i kluczowych kwestii agendy międzynarodowej, takich jak interakcja w walce przeciwko pandemii koronawirusa i rozwiązanie konfliktów regionalnych”.

Spotkanie odbędzie się na zakończenie pierwszej, oficjalnej podróży prezydenta Bidena do Europy. Wiadomo, że w dniach 11-13 czerwca Joe Biden planuje wziąć udział w szczycie grupy G7 w Anglii, po czym poleci do Brukseli, żeby spotkać się z przywódcami Unii Europejskiej i 14 czerwca wziąć udział w szczycie NATO. Na początku maja prezydent powiedział, że w czerwcu, podczas swojej podróży do Europy, chciałby spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W ubiegłym tygodniu spotkali się już szefowie rosyjskiej i amerykańskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow i Antony Blinken.

Przypomnijmy, że prezydent USA zaprosił Putina na osobiste spotkanie podczas rozmowy telefonicznej 13 kwietnia.

Stacja CNN podała, że Biały Dom oddelegował w tym tygodniu do Genewy doradcę prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake’a Sullivan, żeby spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem celem omówienia szczegółów spotkania.

Ostatnie tego rodzaju spotkanie prezydentów USA i Rosji miało miejsce za kadencji Donalda Trumpa, w lipcu 2018 roku w Helsinkach. Sam Biden miał już wcześniej okazję rozmawiać z Putinem osobiście, gdy był wiceprezydentem w administracji Baracka Obamy.

Wcześniej na łamach portalu kresy.pl pisano o tym, że amerykańscy urzędnicy pracują ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami nad zorganizowaniem szczytu Biden-Putin przy okazji czerwcowej wizyty prezydenta USA w Europie. Rosyjski „Kommiersant” podał 15 lub 16 czerwca jako możliwą datę, a Politico pisało o potencjalnych lokalizacjach. Wśród nich wymieniano Szwajcarię, a także Austrię (Wiedeń), Finlandię, a także Islandię czy Czechy.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!