Polska Wiadomości

Pracownikom banku udało się zapobiec wyłudzeniu oszczędności starszej kobiety

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal tvp.info dzięki czujności pracowników jednego z banków, 80-letnia mieszkanka Radomia nie oddała swoich oszczędności „amerykańskiemu lekarzowi”. Seniorka tak bardzo dała się omotać oszustowi, że kategorycznie domagała się zrobienia przelewu 3 tys. euro na konto w Turcji. Dopiero policjanci wyjaśnili jej, że padła ofiarą popularnego na świecie przekrętu.

Amerykański oficer, lekarz, podróżnik czy kapitan okrętu wojennego – to najczęstsze tożsamości, które przyjmują przestępcy stosujący tzw. oszustwo nigeryjskie. Przekręt polega na wciągnięciu ofiary w swoistą grę psychologiczną albo wirtualny romans.

Potem pojawiają prośby o niewielki przelew na załatwienie formalność. A gdy ofiara jest „urobiona”, to nęci się ją udziałem w operacji mającej przynieść znaczną sumę. Zazwyczaj chodzi o paczki z dużą gotówką. Ofiary muszą „tylko” zapłacić za koszty przesyłki. Oszukani tracą od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

80-letnia radomianka trafiła na „amerykańskiego lekarza”. Zaczęli ze sobą korespondować. Amerykanin był czuły i romantyczny. Co ciekawe, pisał do kobiety po polsku. Oboje utrzymywali kontakt tylko za pomocą komunikatorów internetowych. Medyk pisał często o nadzwyczajnych wydarzeniach z życia.

Po jakimś czasie poprosił seniorkę o opłacenie przesyłki, w której miała znajdować się duża ilość gotówki. Nieświadoma kobieta przelała na podane konto 1000 euro. Okazało się, że kwota nie wystarczy, aby odebrać paczkę. Medyk nakłonił ją, aby tym razem przelała jak najwięcej pieniędzy. Obiecywał kobiecie znaczny udział po szczęśliwym finale tej „operacji”.

Seniorka poszła do banku, w którym ma konto, i zleciła przelew 3 tys. euro na rachunek w Turcji. Wzbudziło to podejrzenie pracowników. Przekonywali klientkę, że najprawdopodobniej padła ofiarą oszustwa.

80-latka nie chciała przyjąć tego do wiadomości. Domagała się dokonania przelewu. Była wyraźnie podenerwowana.

Pracownicy banku wezwali policję. Na miejsce przyjechali funkcjonariusze z wydziału do walki z cyberprzestępczością mazowieckiej komendy. Udało im się odwieść kobietę od utraty pieniędzy. Policjanci są pewni, że oszuści próbowaliby wyłudzić od radomianki kolejne sumy.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!