Europa Polska Wiadomości

W ciągu jednej doby aż 80 Białorusinów uciekło przed reżimem Łukaszenki do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal belsat.eu Polska Straż Graniczna poinformowała na twitterze, że 80 Białorusinów, którzy w sobotę przekroczyli granicę i zadeklarowali się jako opozycjoniści lub osoby represjonowane, otrzyma pomoc.

Od sierpnia 2020 r. Polska udzieliła schronienia 23 tys. Białorusinów prześladowanych w kraju: według stanu na koniec grudnia, od 18 sierpnia 2020 r., na podstawie wiz humanitarnych przyjechało do Polski 12 tys. Białorusinów. Do obrony międzynarodowej zgłosiło się 3,4 tys., a do Polski w ramach programu Poland.Business. Harbour przyjechało 7,6 tys. obywateli Białorusi. Rząd polski wprowadził również szereg ułatwień w adaptacji nowoprzybyłych specjalistów na rynku pracy. Między innymi zrezygnowano z konieczności zdawania egzaminu z języka polskiego dla lekarzy zagranicznych, w tym białoruskich.

Polscy pogranicznicy poinformowali również, że w ciągu ostatniej doby 36 migrantów próbowało nielegalnie przekroczyć białorusko-polską granicę. Łącznie w zeszłym miesiącu odnotowano 180 takich prób. W 2021 r. próbowali nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską 39,7 tys. nielegalnych migrantów.

Niezły bilans…

Źródło: belsat.eu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!