Wiadomości

W ciągu dzisiejszego dnia wojska syryjskie zdobyły w Idlibie 12 miejscowości, od czwartku – 26

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tylko w ciągu dzisiejszego dnia syryjskie siły rządowe i oddziały ich sojuszników zdobyły w prowincji Idlib 12 miejscowości, a od początku rozpoczętej w czwartek ofensywy – 26 miejscowości – informuje turecka agencja informacyjna Anadolu.

„Siły reżimu syryjskiego, wspierane przez Rosję i Iran, w poniedziałek zajęły 12 wsi w północno-zachodniej Syrii, pomimo iż region ten stanowi strefę deeskalacji” – pisze z oburzeniem turecka agencja, dodając, że w dniu dzisiejszym pod kontrolą „reżimu” znalazły się takie miejscowości jak Al-Modairesa, Abu Sharji, Al-Qarati, Karsatna, Al-Halba, Al-Tah, Al-Meisruneh, Mazraat Al-Khalifa, Tahtaya, Abu Makki, Al-Saqia i Al-Sarman.

W wyniku tego liczba wiosek zdobytych przez „reżim Assada i jego sojuszników” w trwającej od czwartku operacji wzrosła do 26.

„Ponad 1300 cywilów zostało zabitych w strefie deeskalacji Idlib pomimo porozumienia osiągniętego przez Ankarę i Moskwę we wrześniu 2018 r. Wskutek intensywnych ataków ponad milion Syryjczyków przeprowadziło się w pobliże granicy z Turcją” – alarmują Turcy, dodając, że „od wybuchu krwawej wojny domowej w Syrii w 2011 r. Turcja przyjęła ponad 3,6 miliona Syryjczyków, którzy uciekli ze swojego kraju, co czyni Turcję największym krajem przyjmującym uchodźców na świecie”.

Tymczasem coraz bliższy zdaje się być moment, w którym zamknięty zostanie pierścień okrążenia wokół bazy wojsk tureckich w al-Surman, w oficjalnej nomenklaturze noszącą nazwę punkt obserwacyjny nr 8. Nacierająca na południowym skrzydle grupa uderzeniowa, której trzon stanowi 25. Dywizja Sił Specjalnych SAA, utworzona na bazie Sił Tygrysa, i w ramach której działa taż irańska 76 Brygada Al-Kuds, dotarła do miasta Dżardżanez, które stanowi silny bastion oporu oddziałów Hajat Tahrir asz-Szam i Dżabhat al-Watanija lil-Tahrir, częścią sił zaś posuwa się w kierunku autostrady M5, gdzie zlokalizowana jest inna baza turecka.

W tym samym czasie od północy obchodzą bazę turecką w al-Surman, częścią sił również kierując się na Dżardżanez, pododdziały północnej grupy uderzeniowej, którą tworzą 3. i 5. Korpus SAA.

Wydarzeń w Syrii nie sposób analizować w oderwaniu od tego, co dzieje się w Libii i w całej wschodniej części basenu Morz Śródziemnego, w oderwaniu od rosnącej ekspansji islamu i rywalizacji o przywództwo w świecie muzułmańskim:

LNA wydłuża termin ultimatum wyznaczony siłom rządowym na opuszczenie Trypolisu i Syrty

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!