Wiadomości

W Chinach wprowadzają zachęty finansowe, by zachęcić rodziny do posiadania większej liczby dzieci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach chcą zachęcić mieszkańców do posiadania większej liczby dzieci, by uporać się z problemami starzenia się społeczeństwa i ubytku siły roboczej – podał we wtorek państwowy chiński dziennik „China Daily”.

Rząd prowincji zapowiedział zachęty finansowe, w tym ulgi podatkowe oraz ulgi w opłatach za szkoły i ubezpieczenia społeczne, dla par, które zdecydują się na drugie dziecko – przekazał wydawany w języku angielskim dziennik, powołując się na wytyczne wydane przez władze regionu.

Przewidziano również dłuższe urlopy macierzyńskie i zachęcanie pracodawców, by oferowali ciężarnym kobietom i młodym matkom dwójki dzieci elastyczne godziny pracy – poinformowała gazeta. Według lokalnych władz szczegóły planu wciąż są przedmiotem rozważań.

Liaoning dawniej uznawany był za jedną z najlepiej rozwijających się chińskich prowincji, ale obecnie szczególnie widoczne są tam problemy trapiące kraj – starzenie się społeczeństwa i kurczenie się populacji w wieku pracowniczym. Wynikają one częściowo z obowiązującej od czterech dekad polityki surowej kontroli urodzin.

W ubiegłym roku PKB Liaoningu wzrosło o 4,2 proc., osłabiając wzrost ogólnokrajowy na poziomie 6,9 proc. Rok wcześniej PKB prowincji zmniejszyło się o 2,5 proc. W ubiegłym roku liczba zarejestrowanych mieszkańców Liaoningu spadła z 43,78 mln do 43,69 mln, a w tym samym okresie liczba osób w wieku powyżej 60 lat wzrosła o 3,62 proc. i na koniec 2017 roku stanowiła 22,65 proc. mieszkańców prowincji.

W maju agencja Bloomberga podawała, powołując się na anonimowe źródła zbliżone do sprawy, że chińskie władze rozważają całkowite zniesienie kontroli urodzin jeszcze w tym roku. Od 2016 roku wszystkie pary w całym kraju mogą już posiadać dwoje dzieci; wcześniej wielu małżeństwom zezwalano tylko na jednego potomka.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!