Wiadomości

W Chile znaleziono szczątki jednego z najstarszych dinozaurów z jury

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szczątki dinozaura z nieznanego dotychczas gatunku, żyjącego przed około 170 milionami lat, znaleziono w argentyńskiej Patagonii. Zwierzę uznano za jednego z najstarszych dinozaurów z okresu jury.

Skamieniałość odkrył zespół paleontologów z Argentyny i Niemiec. Wnioski z badań przedstawiono w najnowszym numerze pisma “Scientific Reports”.

Nieznany nauce gatunek dinozaura, nazwany Asfaltovenator vialidadi, żył około 170 mln lat temu i był jednym z najstarszych takich zwierząt w okresie jury. Jest też jednym z najlepiej zachowanych okazów dinozaurów z tego okresu.

Jak poinformował uczestniczący w badaniach Diego Pol z argentyńskiego Muzeum Paleontologii im. Egidio Feruglio (MEF), dobrze zachowane pozostałości dinozaura pozwalają twierdzić, że był to gatunek mięsożerny.

“Z naszych dotychczasowych ustaleń wynika, że Asfaltovenator vialidadi był dużym drapieżnikiem. Długość jego ciała dochodziła do ośmiu metrów” – wyjaśnił Pol. Sama głowa mierzyła ok. 80 cm. Z sylwetki mógł nieco przypominać tyranuzaury – podobnie jak u nich tylne kończyny były mocne, a przednie – małe i duzo krótsze.

Podczas kilkuletnich poszukiwań, gromadzenia skamieniałosci i ich analizy naukowcy skompletowali około 50 proc. szkieletu.

Podejrzewają, że zwierzę zginęło niebawem po tym, jak zaatakowało innego gada – zauropoda. Za takim właśnie scenariuszem przemawia znalezienie obok skamieniałości A.vialidadiego dużej kości piszczelowej dinozaura roślinożernego. Zdaniem paleontologa Olivera Rauhuta z uniwersytetu w Monachium była ona nadgryziona.

Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!