Polska Wiadomości

W centrum Warszawy odkryto ułańską szablę z 1921 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal zwiadowcahistorii.pl dawniej skrzyżowanie ulic Szpitalnej i Zgody, a obecnie „Plac Pięciu Rogów” w centrum Warszawy skrywało bardzo ciekawe przedmioty. Znaleziono m.in. ukrytą w schowku ułańską szablę z 1921 roku!

Przebudowa placu prowadzona jest od wiosny zeszłego roku. Realizacja inwestycji co chwilę zwalniała ze względu że odkrywano wiele znalezisk o potencjalnych wartościach archeologicznych. Aby je zbadać, konserwator kilkukrotnie przerywał prace.

Na pierwsze z odkryć natknięto się już kilka dni po rozpoczęciu prac. Wtedy na ul. Szpitalnej po sfrezowaniu asfaltu znajdującego się na jezdni, wykonawca odsłonił fragmenty dawnej brukowanej drogi z okresu 20-lecia międzywojennego. Droga ta prowadziła do fabryki amunicji, która została wybudowana na Targówku w 1926 roku. Natomiast w lipcu archeolodzy pojawili się na placu, aby w jego centralnej części zbadać znalezione fundamenty przedwojennych kamienic. W trakcie ich przeszukiwania i zabezpieczania natknęli się na przedmiot przypominający białą broń.

„Jak kilka dni temu poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, przedmiotem tym okazała się szabla ułańska z pochwą, pochodząca najprawdopodobniej z 1921 r.” – poinformował Zarząd Dróg Miejskich Warszawa

Szabla od zawsze była czymś więcej niż bronią – była relikwią. Przechowywaną z najwyższą troską i specjalnie honorowaną. Do dziś dnia pełni w wojsku ważną rolę i traktowana jest z odpowiednią czcią.

Jak dodaje ZDMW – „Została znaleziona w schowku, w obrębie reliktów ceglanych fundamentów (piwnicy) przedwojennej kamienicy (Cukiernia Szwajcarska) u zbiegu ulic Szpitalnej i Zgody” – podał konserwator w przesłanym niedawno piśmie.

Odkryta wraz z pochwą, polska szabla wz. 1921 z okresu II Rzeczpospolitej była oczywiście na uzbrojeniu naszych żołnierzy we wrześniu 1939 roku. stanowią część drogi z okresu 20-lecia międzywojennego. Droga ta prowadziła do fabryki amunicji, która została wybudowana na Targówku w 1926 r.

Przedmiot został uznany za cenny zabytek. I właśnie zasilił zbiory Muzeum Historii Polski w Warszawie. Tam nowy eksponat ma zostać przebadany i sfotografowany w celu jak najdokładniejszej dokumentacji.

Ciekawe…

Źródło: zwiadowcahistorii.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!