Europa Wiadomości

Szwecja dołącza do grona państw, które rezygnują z obostrzeń sanitarnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal rp.pl szwedzki rząd w czwartek podejmie decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa – informuje dziennik “Expressen”.

Dziennik twierdzi, że na jutro przewidziana jest konferencja prasowa premier Magdaleny Andersson, minister ds. spraw społecznych Leny Hallengren oraz dyrektor generalnej Agencji Zdrowia Publicznego Karin Tegmark Wisell.

Tym samym kraj pójdzie śladem Danii i Norwegii i będzie drugim – po Danii właśnie – krajem UE, który zrezygnuje ze wszystkich pandemicznych obostrzeń.

Wszystkie restrykcje przestaną w Szwecji obowiązywać 9 lutego. Jednak ogólne zalecenia, dotyczące np. pozostawania w domu w przypadku choroby, czy zachowanie szczególnej ostrożności przez osoby niezaszczepione, pozostają aktualne.

Szwecja, podobnie jak Dania, zdecydowała się na zniesienie obostrzeń w chwili, gdy notowane są rekordowe liczby infekcji koronawirusem.

Dania tłumaczy to bardzo wysokim poziomem wyszczepienia populacji (trzecią dawkę otrzymało tam 60 proc., drugą – 80 proc.). Szwecja natomiast kieruje się kwestią wydolności służby zdrowia, w której sytuacja jest stabilna, oraz znacznie łagodniejszym przebiegiem przypadków  Covid-9 spowodowanych Omikronem. Ponadto wskazuje także na wysoki odsetek zaszczepionych:  po dwóch dawkach jest ponad 72 proc. Szwedów, dawkę przypominającą przyjęło prawie 39 proc.

Idzie ku lepszemu…

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!