Polska Wiadomości

W celu ominięcia zakazu handlu w niedziele sklep będzie działał jako… czytelnia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Trzeba przyznać, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Ale szczególnie nie zna granic w Polsce, bo oto sklep sieci Intermarche wykorzystał lukę w przepisach prawnych i w niedziele (a jakże, także niehandlowe) jest placówką kulturalną w postaci czytelni i wypożyczalni książek. A że przy okazji można zrobić zakupy – to przecież nic w tym zdrożnego.

Zabawy sieci handlowych z utawodawcą przypomina zabawę w kotka i myszkę. Do końca stycznia możliwe było otwarcie sklepów „na placówkę pocztową”. Od 1 lutego po ponad 1,5 roku otwarcia pierwszego takiego sklepu – przyszedł czas na kolejny fortel pozwalający ominąć przepisy prawa.

Sklep sieci Intermarche w Lipnie otwiera się w niedziele jako sklep – czytelnia i wypożyczalnia książek. Wcześniej ta sama sieć, tylko, że w Cieszynie – wykorzystała trick „na dworzec” korzystając z faktu, że przed budynkiem sklepu był usytuowany przystanek komunikacji miejskiej.

W każdą niedzielę, od 9:00 do 19:00 miłośnicy dobrej lektury mogą czuć się zaproszeni do odwiedzenia czytelni i wypożyczalni książki w sklepie Intermache przy ul. Wojska Polskiego w Lipnie. Małą czcionką na ogłoszeniu sklep informuje, że podczas godzin otwarcia Interczytelni będzie także można zrobić zakupy spożywcze.

Ale nie jest tak prosto wstawić regał z półkami i kilkoma książkami. Formalnie, aby skorzystać z wypożyczalni – wzorem bibliotek – należy się zarejestrować i założyć swoją własną kartę biblioteczną. Sklep jednak dopuszcza wykorzystanie karty lojalnościowej Intermarche i potraktuje ją jako kartę biblioteczną.

Również sieć sklepów Żabka poinformował, że jej sieć będzie czynna w niedzielę. Sprzedawać będzie w sklepie właściciel lub jego rodzina, a pozostali pracownicy sklepów będą odpowiedzialni za wykładanie towaru na półki – wszak to nie jest sprzedaż i można takie czynności wykonywać także w niedzielę.

Pozostawiona w przepisach ograniczających handel w niedzielę furtka umożliwia działalność handlową (art. 5, pkt 1, podpunt 10) – z zakazu są wyłączone „placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku”. Działalność taka najczęściej jest dla czytelników bezpłatna, więc nie ma wymogu uzyskiwania z niej 40 proc. obrotu. Co ciekawe – sklepy w pobliżu cmentarzy także są wyłączone z zakazu – pod warunkiem, że w swojej ofercie mają kwiaty, wiązanki i znicze. Odległość od cmentarza także nie jest tutaj istotna, bo ustawodawca jej nie określił (podpunkt pkt. 25 ww. ustawy).

Co wy na to?

Źródło: ccnews.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!