Wiadomości

W Brazylii każdego dnia dochodzi średnio do 200 zabójstw

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Aż 63 880 zabójstwa popełniono w ubiegłym roku w Brazylii, co daje średnią 175 dziennie. W porównaniu z 2016 rokiem liczba wzrosła o 3 proc. Wówczas gwałtowną śmiercią zginęło tam 61 597 osób. Na 100 tys. mieszkańców Brazylii przypadło 30,8 zabójstwa.

Statystyka prowadzona przez Brazylijskie Forum Bezpieczeństwa Publicznego (FBSP) pokazuje dramatyczną zależność liczby zabójstw od stanu zamożności społeczeństwa. Podczas gdy w stanie Sao Paulo, najzasobniejszym w kraju, na 100 tys. mieszkańców przypada statystycznie 10,7 zabójstwa, to w Rio Grande do Norte, jednym ze stanów północnej Brazylii, która jest najuboższą częścią ponad 200-milionowego kraju, na taką sama liczbę mieszkańców przypada rekordowa liczba 68 zabójstw.

FBSP wskazuje też na ogromne różnice, jeśli chodzi o przestępczość w różnych regionach kraju. Podczas gdy w większości brazylijskich stanów liczba zabójstw w 2017 roku zmalała, w 12 najbiedniejszych nastąpił wzrost tej liczby.

Do najbardziej niebezpiecznych należą dziś stany: Ceara, Acre, Pernambuco i Rio Grande do Norte – wszystkie w północnej i północno-wschodniej części Brazylii.

Raport Forum zwraca uwagę na wzrost o 21,4 proc. liczby osób cywilnych zabitych w operacjach prowadzonych przez policję głównie na terenie faweli, to jest dzielnic biedoty, w których często operują gangi przestępcze; liczba zabitych na terenie faweli wyniosła w ub. roku 5 144 osoby – poinformował na konferencji prasowej w Sao Paulo dyrektor wykonawczy FBSP Renato Sergio de Lima.

– Model, za którym opowiada się dziś kraj, jeśli chodzi o bezpieczeństwo publiczne, powoduje wiele ofiar – ocenił.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!