Felietony

W Bieszczadach gady i nietoperze śpią; niedźwiedzie ciągle aktywne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim gady i nietoperze po pierwszych przymrozkach zapadły już w zimowy sen. Mimo połowy grudnia ciągle jednak aktywne są niedźwiedzie – poinformował w czwartek PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

“Nietoperze zimową hibernację rozpoczęły w jaskiniach, szczelinach skalnych i dziuplach starych drzew. Podobnie uczyniły także gady, m.in. żmije zygzakowate i wąż Eskulapa. Najbliższych kilka miesięcy spędzą one jednak pod ziemią” – mówił rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Aktywność nadal wykazują niedźwiedzie. Są już mocno otłuszczone, ale jeszcze gromadzą zapasy energetyczne przed zimowym spoczynkiem. “W zimową hibernację niedźwiedzie zapadają, gdy w górach leży ok. jednego metra śniegu, a termometry przez kilka dni pokazują temperatury znacznie poniżej zera” – zauważył Marszałek.

Przypomniał, że w poprzednich latach niedźwiedzie były aktywne prawie do końca grudnia. “Niedźwiedzie zimę spędzają w gawrach. Tam również niedźwiedzice, zazwyczaj w styczniu, wydadzą na świat potomstwo” – zauważył leśnik.

Na Podkarpaciu bytuje ok. 200 niedźwiedzi brunatnych; najwięcej w Polsce. Są wszystkożerne, przez cały rok gromadzą zapasy na zimę. Ważą ok. 200 kg, żyją do 50 lat. Należą do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

Nauka w Polsce – PAP
Autor: Alfred Kyc

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!