Polska Wiadomości

W Białymstoku zablokowano budowę meczetu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl zbudowany w roku 1930 Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku został prawnie uznany za obiekt zabytkowy. Ta decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków niweczy plany Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, który w najbliższym czasie miał zamiar przebudować obiekt tak, aby mógł on pełnić funkcję meczetu z wysokim minaretem.

Dom Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F w Białymstoku jest własnością  Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP ( MZR), który został założony w roku 1925 i do dziś jest kierowany przez polskich Tatarów. Już na początku lat 90’ ubiegłego wieku Tatarzy próbowali wznieść swoje centrum kultury wraz z meczetem i szkołą koraniczną na białostockim osiedlu Skorupy ( przy ulicy Pomorskiej), własnym sumptem, ale im się to nie udało. Ostatecznie grunta przy ul. Pomorskiej sprzedano. W ostatnich latach w MZR powstał pomysł, aby o środki na budowę Centrum, zabiegać u króla Arabii Saudyjskiej, który funduje wiele meczetów i ośrodków kultury dla muzułmańskich diaspor w Europie i na całym świecie.

W styczniu 2018 roku mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, podał informację o planowanej budowie Muzułmańskiego Centrum Kultury w Białymstoku. Stało się to podczas corocznego spotkania prezydenta RP z przedstawicielami związków religijnych  w Polsce. Mufti powiedział wówczas, że Tatarzy chcą zorganizować w Białymstoku Muzułmańskie Centrum Kultury i Edukacji imienia króla Salmana Strażnika Dwóch Świętych Meczetów. Ujawnił też, iż budowa ma być finansowana za pieniądze króla Arabii Saudyjskiej. Nie wskazał wówczas lokalizacji tej inwestycji.

O tej lokalizacji zaczęło być głośno pod koniec ubiegłego roku, kiedy to prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta” w Białymstoku, na terenie której znajduje się Dom Kultury Muzułmańskiej  (ul. Piastowska 13F) otrzymał pismo z Ratusza o wydaniu przez prezydenta miasta decyzji o warunkach zabudowy dla Domu Kultury Muzułmańskiej. Decyzja ta dotyczyła m.in. budowy „dominanty wysokościowej” która ma 16 metrów, czyli w rzeczywistości chodziło o budowę minaretu. Jasno wskazywało to na funkcję sakralną nowego obiektu.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta” nie zgodził się z decyzją prezydenta miasta i wniósł o jej odwołanie  do Kolegium Odwoławczego w Białymstoku – Wysokość planowanego budynku Domu Kultury Muzułmańskiej i jego wieży, która jak się domyślam  jest minaretem, burzy porządek architektoniczny otoczenia. Obiekt ten przewyższałby bloki mieszkalne, które go ze wszystkich stron otaczają – powiedział wówczas PCh24.pl Mirosław Tałałaj prezes Zarządu  Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta” w Białymstoku. Również mieszkańcy osiedla, członkowie spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta” wnieśli do Ratusza bardzo wiele wniosków o uchylenie decyzji prezydenta miasta.  Z tych powodów Muzułmański Związek Religijny RP wstrzymał się z realizacją planów budowy, ale ich nie zaniechał.

Obecna decyzja o wpisaniu Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F do wojewódzkiego rejestru zabytków, kasuje wszystkie wydane do tej pory pozwolenia na przebudowę tego zabytkowego obiektu. MZR gdyby chciał zrealizować swoje plany rozbudowy, musiałby starać się o ponowne  przeprowadzenie, o wiele trudniejszego, postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Jak na razie nie podjął takiej decyzji. Jest to tym trudniejsze, że wielu polskich Tatarów należących do MZR jest przeciwnych tej budowie.

Autor: Adam Białous

Co wy na to?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!