Wiadomości

W Berlinie o projekcie „euroazjatyckiego obszaru od Lizbony do Władywostoku”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przebywający w Berlinie szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, zaapelował o wspólny „remont” Europy, w którym Niemcy miałyby do odegrania ważną rolę – pisze Deutsche Welle, zadając pytanie, czy Berlin skorzysta z oferty.

– Powinniśmy zabrać się za remont naszego wspólnego europejskiego domu – powiedział Ławrow w piątek (14.09.2018) w wystąpieniu podczas Forum Niemiecko-Rosyjskiego w Berlinie.

Szef rosyjskiej dyplomacji pochwalił Berlin za kontynuowanie dialogu z Rosją i zaapelował do Niemiec o odegranie bardziej aktywnej roli w zbliżeniu między jego krajem a Unią Europejską. 

– Od stanowiska Niemiec wiele zależy. Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby Berlin wystąpił z inicjatywą, bez wstępnych warunków – podkreślił.

– Rosja dąży do strategicznego partnerstwa z UE – mówił Ławrow zarzucając Brukseli, że unika dialogu.

– Od lat nie odbywają się szczyty UE-Rosja – narzekał rosyjski polityk.

Przypomniał o koncepcji Wladimira Putina zintegrowanej euroazjatyckiej przestrzeni ekonomicznej od Lizbony do Władywostoku. Unia i Rosja są „predystynowane” do współpracy.

Ławrow przypomniał o pozytywnej roli Związku Sowieckiego w procesie zjednoczenia Niemiec i zaznaczył, że Rosja jest wiarygodnym dostawcą energii. Skrytykował Brukselę za przyjmowanie przepisów dotyczących energii „skierowanych bezpośrednio przeciwko Gazpromowi”. Powiedział, że w Unii nie brak krajów „pielęgnujących antyrosyjskie fobie i przedstawiających Rosję jako zagrożenie”.

Więcej:
https://www.dw.com/pl/%C5%82awrow-wzywa-w-berlinie-do-remontu-europejskiego-domu/a-45495620

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!