Wiadomości

W Austrii wprowadzają podział na sześć płci – do wyboru. A co z pozostałymi?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W austriackich urzędach podczas rejestracji już wkrótce będzie dostępnych sześć rodzajów płci. Zgodnie z projektem nowelizacji przepisów, obywatele będą mogli w rubryce płeć wybrać nie tylko opcje „kobieta” lub „mężczyzna”, ale także: „różna”, „inter”, „otwarta” i „nieokreślona” – opisuje niemiecki dziennik „FAZ” wskazując, że decyzję podjęła rządowa koalicja ÖVP i Zielonych.

Jak czytamy, otwarcie się na osoby niebinarne (identyfikujące się jako osoby o dwóch lub więcej „tożsamościach płciowych”) to konsekwencja wyroku austriackiego Trybunału Konstytucyjnego z 2018 roku, który orzekł, że osoby, których płeć nie jest jednoznacznie męska lub żeńska, mają prawo do odpowiedniego wpisu w rejestrze stanu cywilnego i w dokumentach.

Sprawa dotyczyła pozwu jednej z osób, która określała się jako interseksualna, tzn. posiadająca fizyczne cechy płciowe, które nie są jednoznacznie męskie lub żeńskie.

Do wyroku TK powrócił teraz nowy rząd partii ÖVP i Zielonych. Zgodnie z dekretem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w urzędach będzie można wybierać spośród sześciu płci: „kobieta”, „mężczyzna”, „różna”, „inter”, „otwarta” lub „nieokreślona”. Decyzja to istna rewolucja w relacjach między obywatelem a administracją publiczną – na każdym etapie. „FAZ” podaje choćby przykład wpływu na podstawowe akty prawne czy Centralny Rejestr Stanu Cywilnego, który dotąd określał, czy ktoś podlega obowiązkowi służby wojskowej jako mężczyzna, czy też ma wcześniejsze uprawnienia emerytalne jako kobieta (obecnie od 60., a nie 66. roku życia).

Media zwracają jednak uwagę, że dekret MSW to na razie wewnętrzna instrukcja dla władz i nie ma – w przeciwieństwie do rozporządzenia czy ustawy – skutków prawnych. Otwiera jednak furtkę do dalej idących zmian. Wkrótce możliwość wyboru spośród sześciu płci może pojawić się także w tzw. formularzach rejestracyjnych, które w Austrii przedstawia się przy zapisach do szkół czy najmowaniu mieszkania.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!