Świat Wiadomości

W Australii pracodawcy będą mogli pytać pracowników czy są zaszczepieni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nowe wytyczne rządu Australii pozwalają pracodawcom pytać swoich pracowników, czy szczepili się przeciw Covid-19 – podał dziennik „Sydney Morning Herald” we wtorek. Zdaniem władz, chodzi o bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Gazeta podaje, że jeśli pracownik poinformuje, że nie został zaszczepiony, stanowiąc potencjalne zagrożenie dla klientów i współpracowników, pracodawca będzie miał możliwość odsunięcia go od obowiązków, które łączą się z wchodzeniem w interakcje z innymi. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się Covid-19 w miejscu pracy.

Australijski premier Scott Morrison oświadczył, że nowe wytyczne nie oznaczają, że szczepienia przeciw Covid-19 staną się w Australii obowiązkowe. „Program szczepień w Australii jest bezpłatny i nie jest obowiązkowy. To bardzo ważna zasada. Nie zamierzamy ukradkiem narzucać programu obowiązkowych szczepień” – powiedział.

Innes Willox, dyrektor generalny organizacji przedsiębiorców Australian Industry Group podkreślił, że zgodnie z rządowymi wytycznymi, pracodawca nie ma możliwości organizowania dobrowolnych szczepień w miejscu pracy. „To nie ma nic wspólnego z nakazem szczepień. Chodzi o zmniejszenie ryzyka dla pracodawców, którzy mogą mieć do czynienia z kosztownym roszczeniem w miejscu pracy” – zaznaczył.

Aktualnie w Australii zaszczepiono w pełni ok. 20 proc. mieszkańców kraju powyżej 16. roku życia. Stosunkowo niski odsetek jest spowodowany problemami z zaopatrzeniem w szczepionki – informuje PAP.

Przypomnijmy, że parlament Łotwy przyjął w środę projekt ustawy o zwalczaniu epidemii COVID-19 przewidujący wprowadzenie obowiązkowych szczepień na niektórych stanowiskach i przyznanie pracodawcom prawa do zwalniania pracowników, który nie zaszczepią się.

Od poniedziałku we Francji obowiązuje rozszerzony paszport sanitarny. Dokument jest wymagany w miejscach publicznych, m.in. w kawiarniach i restauracjach, dużych centrach handlowych, środkach dalekobieżnego transportu, a także w placówkach opieki medycznej.

Węgry od 1 sierpnia oferują możliwość przyjęcia 3 dawki szczepionki przeciw Covid-19. Wprowadziły także obowiązek szczepienia wszystkich pracowników służby zdrowia. Zapowiedział to w połowie lipca br. węgierski premier Viktor Orban.

Przypomnijmy, że wyniki lipcowego raportu izraelskiego resortu zdrowia wskazują, że 80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej. Zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

Zamach na wolność czy zwykłą troska?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!