Islam Świat Wiadomości

W Afganistanie wydano dekret zakazujący zmuszania kobiet do małżeństwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl Talibowie wydali dekret stanowiący, że nie można zmuszać kobiet do małżeństwa.

Jak podała agencja Reutera, rząd talibów w Afganistanie wydał w piątek dekret w sprawie praw kobiet, w którym stwierdzono, że kobiety nie powinny być uważane za „własność” i że muszą wyrazić zgodę na małżeństwo.

„Kobieta nie jest własnością, ale szlachetną i wolną istotą ludzką; nikt nie może jej nikomu oddać w zamian za pokój… lub w celu zakończenia wrogości” – mówi dekret talibów wydany przez ich rzecznika Zabihullaha Mudżahida.

Dekret określa zasady rządzące małżeństwem i majątkiem kobiet, stwierdzając, że kobiety nie powinny być zmuszane do małżeństwa, a wdowy powinny mieć udział w spadku po mężu.

Dokument nie porusza kwestii dostępu kobiet do edukacji lub pracy poza domem.

Sądy zostały zobowiązane do uwzględniania tych zasad przy orzekaniu, a ministerstwa ds. wyznań i informacji do promocji wskazanych praw kobiet.

Agencja Reutera sugeruje, że dzisiejsza decyzja talibów ma na celu skłonienie państw zachodnich do odmrożenia pomocy dla afgańskiej gospodarki. Według agencji „społeczność międzynarodowa… uczyniła prawa kobiet kluczowym elementem przyszłego zaangażowania w Afganistanie”. W wyniku sankcji w ostatnim czasie znacznie wzrósł poziom ubóstwa w tym kraju.

Podczas swoich poprzednich rządów w latach 1996-2001 talibowie zabronili kobietom wychodzenia z domu bez męskiego krewnego i bez zakrytej całej twarzy i głowy, a dziewczętom pobierania edukacji.

Czyżby szło ku lepszemu?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!