Historia Wiadomości

W 79. rocznicę niemieckiej zbrodni w Wawrze mieszkańcy przeszli w marszu pamięci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

79 lat temu, w nocy z 26 na 27 grudnia, doszło do masakry w warszawskim Wawrze. Uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia zainaugurował marsz pamięci, który przeszedł ulicami warszawskiej dzielnicy Wawer.

Spod stacji PKP Wawer do miejsca straceń czyli do cmentarza przy ul. 27 grudnia przeszedł marsz upamiętniający ofiary egzekucji ludności cywilnej, które miały miejsce w nocy z 26 na 27 grudnia 1939 roku. Wtedy z rąk Niemców zginęło 107 osób. Był to odwet za zamordowanie dwóch niemieckich oficerów przez miejscowych kryminalistów.

Najpierw Niemcy aresztowali 120 mężczyzn w wieku od 15 do 70 lat. Część zatrzymanych przebywała w Wawrze jedynie tymczasowo, odwiedzając rodzinę na święta Bożego Narodzenia.

Mężczyzn postawiono przed tzw. sądem doraźnym. Nie przesłuchano zatrzymanych oraz nie dokonano spisania ich zeznań, rejestrując jedynie personalia. 114 mężczyzn zostało skazanych na śmierć, pozostałych „ułaskawiono”, zlecając im wykopanie grobów dla pozostałych. Właściciel restauracji, w której zginęli dwaj Niemcy, został dotkliwie pobity i powieszony u wejścia do lokalu przed zapadnięciem „wyroku” sądu doraźnego.

Egzekucja skazańców odbyła się przy świetle reflektorów samochodowych na niezabudowanym placu pomiędzy ulicami Błękitną a Spiżową (obecnie ul. 27 grudnia) w Wawrze. Mężczyźni zostali rozstrzelani przy użyciu karabinów maszynowych. W czasie przeprowadzania na miejsce kaźni jednemu z mężczyzn udało się zbiec. Samą egzekucję, mimo odniesionych ran, przeżyło 7 osób.

Ofiary śmiertelne, w sumie 107 osób, zostały początkowo pochowane w tymczasowej zbiorowej mogile w pobliżu miejsca straceń.

W dniach od 25 do 27 czerwca 1940, decyzją niemieckiego starosty na powiat warszawski, dokonano ekshumacji. Zidentyfikowano 106 ofiar, jedna pozostała jako NN. 76 ofiar pochowano na cmentarzu przy ul. Śnieżki (obecnie ul. Kościuszkowców) w rejonie Wawer Glinki (Marysin Wawerski), a 20 pozostałych pomordowanych złożono w grobach rodzinnych na terenie Warszawy. 11 Żydów pochowano na cmentarzu żydowskim w Warszawie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!