Wiadomości

Von der Leyen przedstawiła szczegóły kolejnego pakietu sankcji na Rosję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawiła kolejny pakiet sankcji na Rosję. UE chce m.in. wprowadzić zakaz importu rosyjskiego węgla o wartości 4 mld euro rocznie.

Von der Leyen poinformowała we wtorek o nowym pakiecie sankcji, który składa się z sześciu filarów. Najważniejszym z nich jest zakaz importu rosyjskiego węgla. – Wprowadzimy zakaz importu węgla z Rosji o wartości 4 mld euro rocznie. Spowoduje to odcięcie kolejnego ważnego źródła dochodów dla Rosji – poinformowała szefowa KE.

Kolejne sankcje obejmą: całkowity zakaz transakcji w czterech kluczowych rosyjskich bankach, w tym VTB, drugim co do wielkości rosyjskim banku; zakaz wstępu do portów UE statków rosyjskich i obsługiwanych przez Rosję; zakaz importu, o wartości 5,5 mld euro, na różne produkty od drewna po cement, od owoców morza po alkohol; zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich oraz zakaz dla rosyjskich i białoruskich przewoźników gotowych.

– Wszyscy widzieliśmy makabryczne zdjęcia z Buczy i innych obszarów, które niedawno opuściły wojska rosyjskie. Wczoraj przekazałam prezydentowi Zełenskiemu kondolencje i zapewniłam go o pełnym wsparciu Komisji Europejskiej w tych strasznych czasach. Te okrucieństwa nie mogą i nie pozostaną bez odpowiedzi – powiedziała von der Leyen podczas prezentacji sankcji.

– Cztery pakiety sankcji mocno uderzyły i ograniczyły polityczne i gospodarcze opcje Kremla. Widzimy wymierne rezultaty. Ale, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, musimy dalej zwiększać naszą presję. Dzisiaj proponujemy pójść o krok dalej. Sprawimy, że nowe sankcje będą szersze i ostrzejsze, aby jeszcze głębiej wbijały się w rosyjską gospodarkę – dodała szefowa KE.

Aby nowe sankcje weszły w życie potrzebna jest jednomyślna zgoda wszystkich 27 państw członkowskich UE.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!