Wiadomości

Cudzoziemcy czekali na kuriera, a na co czekali aktywiści?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ujawniono nielegalnych imigrantów, przy których od razu pojawili się aktywiści. Zostali pełnomocnikami cudzoziemców na dwa dni przed ujawnieniem. Cudzoziemcy czekali na kuriera, a na co czekali aktywiści?

3 kwietnia br. około godziny 17 do dyżurnego w Placówce SG w Nowym Dworze wpłynęła informacja od Policjantów z Sokółki, iż w okolicach miejscowości Kamienna Nowa w kompleksie leśnym mogą znajdować się osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę polsko- białoruską. Wysłany we wskazane miejsce patrol Straży Granicznej ujawnił 5 obywateli Sudanu. W trakcie prowadzonych czynności cudzoziemcy oświadczyli, iż przekroczyli granicę państwową z Białorusi do Polski w nocy z 30/31 marca w nieznanym im miejscu. Nawiązali kontakt z aktywistami, z którymi spotkali się następnego dnia. Jak oświadczyli podpisali pełnomocnictwo i czekali, aż ktoś ich stamtąd wyprowadzi.

W dniu ujawnienia cudzoziemców (03.04.2022 r.), w pobliżu tych osób wylegitymowano również troje obywateli Polski, członków Fundacji Ocalenie. Osoby te podały się za reprezentantów Sudańczyków i przedstawiły funkcjonariuszom podpisane pełnomocnictwa. Pełnomocnictwa do reprezentowania cudzoziemców podpisane były 1 kwietnia br. Wszystko wskazuje na to, iż ,,aktywiści” nie poinformowali odpowiednich służb, że spotkali się z osobami, które nielegalnie przekroczyły granicę polsko- białoruską. Pozostawili ich w lesie. Cały czas utrzymywali z nimi kontakt, nie zdecydowali się jednak na wezwanie odpowiednich organów, które mogłyby zapewnić profesjonalną pomoc i opiekę.

Nie po raz pierwszy pełnomocnictwa od osób reprezentujących cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko – białoruską, datowane są na kilka dni przed ujawnieniem ich przez Straż Graniczną. Tak było również z obywatelami Sudanu, którzy zostali ujawnieni 27 marca br. przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Nowym Dworze, a przesłane do placówki pełnomocnictwa do ich reprezentowania podpisane były już dwa dni wcześniej.

Opcje strony

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!