Europa Wiadomości

Viktor Orban zablokował eurokołchozowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Węgier zawetował pomoc finansową dla Ukrainy. “Powrócimy do tej kwestii w przyszłym roku, po odpowiednich przygotowaniach” – napisał na swoich mediach społecznościowych. Szef Rady Europejskie przekazał dziennikarzom, że wkrótce zostanie podjęta kolejna próba “osiągnięcia jednomyślności”.

Viktor Orban potwierdził, że podczas unijnego szczytu w Brukseli zawetował przyjęcie nowego wsparcia budżetowego dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro.

“Weto wobec dodatkowych środków dla Ukrainy, weto wobec rewizji europejskiego wieloletniego budżetu, powrócimy do tej kwestii w przyszłym roku, po odpowiednich przygotowaniach” – poinformował w nocy z czwartku na piątek szef węgierskiego rządu w serwisie X.

-Na początku przyszłego roku wrócimy do tego tematu (pomocy dla Ukrainy) i spróbujemy osiągnąć jednomyślność – skomentował szef Rady Europejskiej Charles Michel.

-Nie chcę wdawać się zbytnio w szczegóły. W nadchodzących dniach i tygodniach będę wraz z kolegami pracować nad przygotowaniem szczytu na początku przyszłego roku – dodał Michel w rozmowie z dziennikarzami.

Na 50-miliardowy pakiet składał się 17 mld euro bezzwrotnych dotacji i 33 mld euro niskooprocentowanych pożyczek.

Viktor Orban sprzeciwia się pomocy dla Ukrainy ze względu na jej butną postawę na arenie międzynarodowej, rozkradanie dotychczasowej pomocy przez oligarchów i brak respektowania praw mniejszości Węgierskiej w tym kraju.

Polecamy również: Węgry zakazują finansowania polityków z zagranicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!