Europa Wiadomości

Victor Orban zapowiada, że Węgry zdobędą pieniądze poza UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal nczas.com Komisja Europejska wstrzymała zgodę na wypłatę Węgrom pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Premier Victor Orban zapowiada, że kraj poradzi sobie bez środków UE.

Jeśli nie dostaniemy tej pożyczki z Brukseli, to dostaniemy ją z innego miejsca – powiedział Orban.

Węgrzy szukają pożyczek poza UE i wypuścili obligacje dolarowe wartości 4,25 mld dol. oraz obligacje w euro wartości miliarda euro.

Minister finansów Węgier Mihaly Varga zapewnił, że w sytuacji opóźniania się funduszy unijnych, rząd będzie w stanie zagwarantować, iż jeszcze w tym roku ruszy w kraju program odbudowy gospodarczej.

Orban oskarżył jednocześnie UE o to, że nie zatwierdziła węgierskiego planu wydatków na odbudowę z powodu podejścia Węgier do LGBTQ. UE twierdzi, że powód jest inny – plan wydatków nie ma zapewnionej wystarczającej ochrony przed korupcją. Unia zablokowała na razie wypłatę pierwszej transzy w wysokości 7,2 mld euro.

Orban zapewnił jednocześnie, że Węgry nie planują wychodzenia z Unii Europejskiej. – UE jest dla nas ważna, ponieważ zapewnia Węgrom rynek. Dlatego, pomimo że skrzypi i trzeszczy, pozostaniemy w niej – powiedział Orban.

Jeśli spojrzysz na bilans roczny, dostajemy więcej pieniędzy z Brukseli niż płacimy. Ale jeśli odejmiemy kwotę, które zachodnie firmy repatriują z naszego kraju każdego roku, saldo jest ujemne – powiedział Orban w publicznym radiu.

Węgrzy dają radę.

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!