Wiadomości

VI Rajd Pieszy im. Wincentego Sowy ps. “Vis”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Fundacja Amor Patriae serdecznie zaprasza do udziału w VI Rajdzie Pieszym im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”, który odbędzie się 30 sierpnia 2020 roku w Janowie Lubelskim.

Pieszy Rajd Pamięci składała się zarówno z elementów edukacyjnych jak i sportowych. Celem Rajdu jest przybliżenie postaci kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis” w sposób atrakcyjny dla uczestników.

Odbędą się m.in. prelekcje historyków na temat podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej w okolicach Janowa Lubelskiego oraz prezentacja umundurowania i wyposażenia oddziałów partyzanckich w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. Uczestnicy będą mieli okazje zapoznać się z wystawą dokumentów i zdjęć przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim.

Ważnym elementem Rajdu będzie odwiedzenie miejsc pamięci związanych z polskim podziemiem niepodległościowym w Janowie i okolicy: dom rodzinny Wincentego Sowy, tablice pamiątkowe w kościele pw. Jana Chrzciciela i pomnik na rynku w Janowie oraz leśne mogiły partyzanckie polskich żołnierzy, poległych w walce z niemieckim okupantem. Cały szlak pieszego rajdu liczy około 11 km. Organizator zapewnia również obiad oraz ognisko z kiełbaskami.

Kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis” (1914-1944) był oficerem Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w Janowie Lubelskiem i okolicach w czasie II wojny światowej. Na bazie stworzonej przez siebie siatki konspiracyjnej stworzył oddział partyzancki, którym dowodził w czasie okupacji niemieckiej. Po wkroczeniu okupanta sowieckiego został aresztowany i brutalnie torturowany przez komunistów na Zamku Lubelskim. Pomimo tortur, nikogo nie wydał okupantowi. Został zamordowany na Zamku Lubelskim, a jego rodzina doznała prześladowań i represji.

Organizatorzy: Fundacja Amor Patriae, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego, Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Partnerzy: Sekcja Sportowo-Obronna Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Park Rekreacji Zoom Natury. Patronat medialny: TVP 3 Lublin, Głos Lubelski. Dofinansowano ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu FIO 2020.

Zapraszamy do udziału w VI Rajdzie Pieszym im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”, który odbędzie się 30 sierpnia 2020 roku w Janowie Lubelskim. Zbiórka o godz. 9:00 przy tablicy ku czci Narodowych Sił Zbrojnych na rynku w Janowie Lubelskim.

Kontakt do organizatorów: 510-252-105.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!