Gospodarka Świat Wiadomości

USA rozpocznie poszukiwania gazu i ropy na Alasce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal 300gospodarka.pl administracja Trumpa udostępniła część obszaru Arctic National Wildlife Refuge na Alasce do poszukiwania ropy i gazu. Decyzja zapadła w ten poniedziałek po zażartej batalii prawnej.

Arctic Refuge obejmuje ponad 78 tysięcy kilometrów kwadratowych i jest największym tego typu obszarem chronionym w USA. Na jego terenie żyją między innymi niedźwiedzie polarne, karibu i ponad 200 gatunków ptaków.

Obszar 1002 znajdujący się na terenie rezerwatu to zdaniem wielu potencjalne źródło miliardów baryłek ropy. Donald Trump wierzy, że wydobycie paliw kopalnych w kraju przyczyni się do wzrostu “dominacji energetycznej” Ameryki – informuje The New York Times.

Pierwsze propozycje, by wydobywać paliwa kopalne na tym obszarze pochodzą z 1987 roku. Jednak jak dotąd nikomu nie udało się doprowadzić tych planów do skutku. Aż do 2017 roku, kiedy partii republikańskiej udało się umożliwić sprzedaż pozwoleń.

Według badania przeprowadzonego w 2017 r. przez naukowców z Uniwersytetu Yale 70 procent Amerykanów było przeciwnych wydobyciu paliw kopalnych na tym terenie chronionym.

Działacze na rzecz środowiska uważają, że decyzja o udostępnieniu do eksploatacji tego terenu firmom energetycznym zapadła po niewłaściwej ocenie wpływu na dziką przyrodę oraz klimat. Dlatego aktywiści, w tym grupy rdzennej ludności Alaski, zamierzają złożyć pozwy, by zatrzymać sprzedaż zezwoleń na wiercenie w Arktyce.

„Każda firma wydobywcza, która zechce wiercić w Arctic Refuge, będzie musiała zmierzyć się z wielkim ryzykiem wizerunkowym, prawnym oraz finansowym” – powiedział Adam Kolton z Alaska Wilderness League.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda jeden z ostatnich wielkoobszarowych dzikich terenów w Stanach Zjednoczonych, o który toczy się ta batalia, rzućcie okiem na zdjęcia z innego artykułu The New York Times.

Co wy na to?

Autor: Barbara Rogala

Źródło: 300gospodarka.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!