Wiadomości

USA: Policjant ukarany za Różaniec pod kliniką aborcyjną wygrał w sądzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policjant zawieszony za modlitwę pozwał władze miejskie i własną jednostkę. Sąd stanął po jego stronie – informuje portal dorzeczy.pl.

W październiku ubiegłego roku informowaliśmy o sprawie amerykańskiego policjanta, który został dyscyplinarnie zawieszony za udział w publicznym odmawianiu Różańca pod kliniką aborcyjną w ramach akcji 40 Dni dla Życia. Sprawa właśnie znalazła swój finał w sądzie.

Matthew Schrenger pozwał swoją jednostkę za zawieszenie go na cztery miesiące bez prawa do wynagrodzenia. Obecnie sąd rozstrzygnął spór na jego korzyść i nakazał władzom miejskim wypłacenie 75 tysięcy dolarów odszkodowania na rzecz Schrengera.

W imieniu pokrzywdzonego sprawę prowadziła katolicka organizacja prawnicza Towarzystwo Tomasza More’a, która złożyła pozew do sądu federalnego przeciwko burmistrzowi miasta Louisville w stanie Kentucky, komendantowi policji i jednostce, która zastosowała środki dyscyplinarne przeciwko policjantowi, który podjął „modlitwę za zakończenie aborcji”.

Jak podkreślił adwokat Matt Heffron, działania podjęte przez przełożonych Matthew Schrengera, były „znaczącym i nieznajdującym usprawiedliwienia naruszeniem konstytucyjnych praw lojalnego funkcjonariusza”, m. in. tych zagwarantowanych przez 1. Poprawkę do Konstytucji.

– Traktowanie funkcjonariusza Schregera było szczególnie krzywdzące, biorąc pod uwagę, że inni funkcjonariusze policji z Louisville wcześniej maszerowali, będąc na służbie i w mundurach, w protestach politycznych, które najwyraźniej zostały zaaprobowane przez wydział policji. Był traktowany zupełnie inaczej niż inni oficerowie, którzy niezaprzeczalnie zaangażowali się w prawdziwy polityczny protest i aktywizm podczas udziału w demonstracjach LGBT i Black Lives Matter – komentował mecenas Heffron.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!