Europa Świat Wiadomości

USA oskarżają Szwajcarię o manipulację walutami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal 300gospodarka.pl administracja Donalda Trumpa w swoich ostatnich dniach zaostrza napięcia ze Szwajcarią i Wietnamem, oznaczając te kraje jako manipulujące swoimi walutami.

Jak podaje brytyjski dziennik Financial Times, krok ten może umożliwić Waszyngtonowi podjęcie działań mających na celu ukaranie tych państw, jeśli nie dojdzie do obustronnych porozumień.

Departament Skarbu USA w półrocznym raporcie dotyczącym rynku walut stwierdził, że Wietnam i Szwajcaria zaniżały kursy swoich walut, żeby zapobiec zmianom w bilansach płatniczych, a w przypadku Wietnamu również po to, aby zyskać przewagę konkurencyjną w handlu międzynarodowym.

Jak pisze FT, w ostatnich latach raport Departamentu Skarbu skupiał się głównie na Chinach i to ten kraj był oskarżany o manipulowanie kursem swojej waluty, jednak oskarżenia zniknęły po podpisaniu nowej umowy handlowej między Chinami a USA. W najnowszym raporcie Chiny są jednak wciąż na liście obserwowanych krajów, podobnie jak m.in. Niemcy, Włochy, a także Japonia, Korea Południowa, Indie i inne państwa azjatyckie.

Ciekawe.

Źródło: 300gospodarka.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!