Świat Wiadomości

USA nakłada sankcje na Turcję za zakup rosyjskich rakiet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Administracja Donalda Trumpa zdecydowała o nałożeniu na Turcję sankcji, by ukarać ją za kupno rosyjskiego systemu rakietowego S-400 – poinformował Bloomberg, a w ciągu kilku najbliższych dni ta decyzja ma zostać podana do wiadomości publicznej.

Według Bloomberga sankcje te muszą być jeszcze zaakceptowane przez prezydenta Donalda Trumpa. Według mediów administracja prezydenta ma poczekać z tym do czasu po poniedziałku, kiedy przypada 3 rocznica nieudanego puczu przeciw prezydentowi Recepowi Erdoganowi.

Pierwsze części rakietowego systemu obrony powietrznej S-400 dostarczono do Ankary w piątek. Ten zakup jest źródłem napięć między Turcją i Waszyngtonem. Według USA rakiety są niekompatybilne z systemami NATO oraz mają stanowić zagrożenie dla samolotów F-35 i Amerykanie rozpoczęli formalny proces wycofywania Ankary z programu F-35.

Prezydent Erdogan powiedział, że anulowanie sprzedaży F-35 byłoby “kradzieżą” i dodał: “Do tej pory zapłaciliśmy 1,4 miliarda dolarów za 116 sztuk samolotów F-35”. System S-400 jest najbardziej zaawansowanym systemem rakietowym i należy do czwartej generacji. Zdaniem rosyjskich informacji jest zdolny do zwalczania wszystkich rodzajów ataku powietrznego bez międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

Co o tym sądzicie?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!