Świat Wiadomości

USA: Kalifornia przygotowuje dla czarnych odszkodowania za okres niewolnictwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.co na marginesie Black Lives Matter pojawiają się różne, czasami mocno egzotyczne pomysły „rekompensat” dla Afroamerykanów za okres niewolnictwa. Było już m.in. żądanie oddania im na wyłączność jakiegoś bogatego w surowce mineralne (z czegoś trzeba żyć) stanu, a ostatnio pojawił się temat wypłaty odszkodowań.

Kiedy zabierają się za to lewicowi politycy z Partii Demokratycznej, robi się już jednak niebezpiecznie. Kalifornia to stan niemal socjalistyczny. Jej gubernator Demokrata Gavin Newsom podpisał ustawę, która nakłada na Kalifornię zrobienie rachunku sumienia, z akcentem na słowo „rachunek”.

Stan ma obliczyć wpływ niewolnictwa na materialne dochody i określić sposoby rekompensaty dla potomków „wyzyskiwanych” Murzynów. Zostanie powołany zespół, który przeprowadzi badania dotyczące wykorzystywania pracy niewolniczej. Ma on także określić, kto będzie uprawniony do odszkodowań. Komisja ma przedstawić efekty swojej pracy do lipca 2023 r.

Zespół będzie się składać z dziewięciu członków wyznaczonych przez gubernatora i stanowych władz ustawodawczych. Autorką projektu jest kolejny polityk Demokratów Shirley Weber, która mówi o ustaleniu przez zespół „priorytetów potencjalnych odszkodowań dla Afroamerykanów”. Upoważnieni do odszkodowań mają być „potomkami zniewolonych ludzi lub tych, na których niewolnictwo miało wpływ”.

Weber dodała, że do zadań zespołu będzie też należało określenie form reparacji. Nie chodzi tu o gotówkę, ale np. pomoc w spłacie kredytu za dom, czy sfinansowanie edukacji

Śmiech przez łzy…

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!