Wiadomości

USA i UE zwiększyły import aluminium i niklu z Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stany Zjednoczone i Unia Europejska zwiększyły zakupy kluczowych metali przemysłowych – aluminium i niklu – z Rosji w okresie od marca do czerwca 2022 r., w porównaniu z tym samym okresem 2021 r. – donosi Agencja Reutera i powołuje się na bazę danych ONZ Comtrade, która dotyczy statystyk handlu towarami.

Agencja zwraca uwagę, że wzrost importu metali przemysłowych z Rosji świadczy o trudnościach, jakie napotyka Zachód, próbując wywrzeć presję na rosyjską gospodarkę, która – podkreślono – radzi sobie o wiele lepiej niż oczekiwano. Rosyjski rubel zyskuje na wartości, ponieważ rosnące przychody z handlu ropą pomogły zrównoważyć negatywny wpływ zachodnich sankcji. Według danych ONZ Comtrade import do UE i USA głównych rosyjskich metali nieszlachetnych – aluminium i niklu – w okresie marzec-czerwiec wzrósł aż o 70 proc. UE kupiła od Rosji o 13 proc. więcej aluminium i 22 proc. więcej niklu. Stany Zjednoczone zwiększyły import tych metali z Rosji odpowiednio o 21 proc. i 70 proc. Łączna wartość importu rosyjskich metali od marca do czerwca wyniosła 1,98 mld dolarów.

Jak to możliwe? Zachód nakładał na Moskwę kolejne szerokie pakiety sankcji gospodarczych, ale w dużej mierze oszczędził sektor metali przemysłowych. Agencja podaje, że rosyjski Rusal odpowiada za ok. 6 proc. światowego rynku aluminium; w rynku niklu Rosja ma ok. 10 proc. udziałów. W ciągu czterech miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę UE była największym importerem nieobrobionego aluminium z Rosji, ściągając średnio 78 207 ton miesięcznie, o 13 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!