Wiadomości

USA: Gigantyczny atak rosyjskich hakerów na ok. 200 firm

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Powiązana z Rosją grupa hakerów włamała się do systemów ok. 200 firm. Atak typu ransomware, jaki przypuścili na dużą skalę hakerzy, potwierdziła w piątek amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Infrastruktury (CISA) zapowiadając zbadanie sprawy.

Ataki typu ransomware (zbitka angielskich słów „ransom” – okup i „software” – oprogramowanie) blokują dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwiają odczyt zapisanych w nim danych często poprzez techniki szyfrujące. Sprawcy takich ataków żądają zazwyczaj okupu za przywrócenie stanu poprzedniego.

Według firmy Huntress Labs Inc. specjalizującej się w bezpieczeństwie cybernetycznym hakerzy uderzyli w dostawców usług zarządzanych (MSP), którzy często zapewniają wsparcie w zakresie informatyki (IT) dla małych i średnich firm. Poprzez ataki na dostawcę usług zarządzanych, włamywacze mogą następnie uzyskać dostęp i infiltrować sieci komputerowe ich klientów. Atak przypisuje się hakerom z grupy „REvil”.

„Z tego, co wiemy teraz, jest ośmiu partnerów MSP, którzy zostali narażeni. Ich klienci pochodzą z co najmniej 200 firm, których dane w wyniku włamania zostały zaszyfrowane i stoją one w obliczu żądania zapłaty okupu” – mówił cytowany przez Bloomberga ekspert John Hammond z Huntress Labs, nie identyfikując wprost dostawców usług zarządzanych.

Hammond spodziewa się, że liczba ofiar „znacznie wzrośnie” w miarę odkrywania kolejnych włamań.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!