Świat Wiadomości

USA: Floryda idąc za przykładem Teksasu wprowadza zakaz przeprowadzania aborcji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal pch24.pl stan Floryda wprowadził prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że na Florydzie nie wolno dokonać aborcji od momentu rozpoznania aktywności serca nienarodzonego dziecka, czyli od mniej więcej szóstego tygodnia ciąży.

Nowe przepisy wprowadzone w stanie Floryda pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, a także konsultantów w okresie nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu. Nowe prawo nie jest jednak doskonałe. Tamtejszy ustawodawca dopuścił bowiem możliwość dokonania aborcji w pewnych „wyjątkach”. Chodzi o poczęcie w wyniku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja, która potwierdzi, że w konkretnym przypadku doszło do wystąpienia jednej z przesłanek.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów.

Przepisy antyaborcyjne w rządzonej przez republikanów Florydzie krytykują oczywiście ich przeciwnicy z Partii Demokratycznej, m.in. Nikki Fried – Żydówka, kandydująca w przyszłorocznych wyborach na gubernatora tego stanu. Stanie ona w szranki z obecnym gubernatorem Ronem DeSantisem, który – podobnie jak gubernator Teksasu Gregory Wayne Abbott – jest katolikiem.

Warto przypomnieć, że Spiker Izby Reprezentantów Florydy Chris Sprowls w wywiadzie dla „The Guardian” oświadczył: „Zawsze walczyłem o nienarodzone dzieci i o ich prawo do życia, a nasza stanowa Izba Reprezentantów stała się krajowym liderem wprowadzania praw pro-life… Te nasze dążenia muszą być na tyle silne, aby mogły przejść ponad różnymi poziomami kontroli prawnej. Chcemy ratować każde ludzkie życie” – wskazał.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!