Świat Wiadomości

USA: Deputowana zchce obciążyć najbogatszych obywateli podatkiem wynoszącym 90 %

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl mająca somalijskie pochodzenie deputowana Izby Reprezentantów Ilhan Omar powiedziała, że dobrym pomysłem jest opodatkowanie najbogatszych Amerykanów podatkiem wynoszącym 70 – 90 proc. Jej zdaniem, otrzymane w ten sposób pieniądze posłużą do sfinansowania walki z globalnym ociepleniem oraz transformacji obecnej gospodarki na gospodarkę „zeroemisyjną”.

Omar udzieliła wywiadu w programie „Through her eyes”, prowadzonego przez Zainab Salbi – aktywistkę na rzecz praw człowieka i pomocy humanitarnej. Oznajmiła, że podatek dochodowy dla najbogatszych Amerykanów, stanowiących 1 proc. społeczeństwa powinien wynosić pomiędzy 70 a 90 proc.

„Jest kilka rzeczy, które możemy zrobić. Jedną z nich jest opodatkowanie ekstremalnie bogatych osób należących do naszej społeczności. Więc 70 proc. 80 proc., może nawet 90 proc. podatek będzie odpowiedni. Możemy zacząć właśnie od tego” – oznajmiła.

Słowa Omar wpisują się w populistyczną narrację innej deputowanej z ramienia Partii Demokratycznej, Alexandrii Ocasio-Cortez. Deputowana niedawno zaprezentowała w amerykańskim parlamencie program „The New Green Deal” nawiązującym do historycznego „The New Deal” z czasów II wojny światowej, który był nowym wyznacznikiem dla amerykańskiej gospodarki. Współczesna wersja charakteryzuje się tym, że jest szerokim programem „całkowitej eliminacji biedy”, z jednoczesnym zapewnieniem elementarnych potrzeb socjalnych oraz przerzuceniem gospodarki na ekologiczne tory. Jednym z postulatów Ocasio-Cortez jest także ustalenie górnej granicy podatku dochodowego na poziomie 70 proc. Dla Ilhar Omar jest to jednak niewystarczające.

Omar jest Amerykanką pochodzenia Somalijskiego. Chcąc zaakcentować przynależność do wspólnoty muzułmańskiej na co dzień chodzi w hidżabie. Do Izby Reprezentantów została wybrana w 2018 r. Jest pierwszym w historii USA członkiem władz ustawodawczych pochodzenia somalijskiego.

Rodzi się jedynie pytanie: dlaczego owa deputowana zostawiła “wyzyskiwaczom” aż 10 %?!

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!