Wiadomości

US Navy finalizuje zakup dwóch nowych lotniskowców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykańska Marynarka Wojenna podpisała z należącą do koncernu Huntington Ingalls Industries stocznią Newport News Shipbuilding warty 15,2 miliarda dolarów kontrakt na pokrycie reszty kosztów budowy trzeciego i czwartego z lotniskowców atomowych typu Gerald R. Ford – pisze portal Defence24.pl.

Zamówienie złożone przez Marynarkę Wojenną USA w stoczni firmy Huntington Ingalls Industries-Newport News Shipbuilding (HII-NNS) dotyczy budowy jednostek CVN 80 i CVN 81. Wcześniejsze umowy na budowę obu tych lotniskowców osiągnęły dotychczas łączną wartość 9 miliardów USD. Szacuje się, że pozostałe koszty prowadzonej już budowy wyniosłyby w ramach odrębnych zamówień po 14 miliardów USD. US Navy zawarło jednak z wykonawcą umowę zbiorczą opiewającą ostatecznie na 24 miliardy USD, dzięki czemu zaoszczędzono prawie 4 miliardy USD.

Pierwszy z wyprodukowanych dotąd lotniskowców aktualnej generacji, Gerald R. Ford (CVN 78) przechodzi już testy i jest przygotowywany do służby. Zmaga się przy tym z problemami powodowanymi przez zamontowane na nim prototypowe systemy mające podnieś jego zdolności bojowe. Dotyczy to zwłaszcza nowych elektromagnetycznych katapult (EMALS), wind przewożących uzbrojenie na pokład startowy z magazynów znajdujących się pod linią wodną i systemu lin hamujących lądujące samoloty (AAG). Pierwszy rejs bojowy tego okrętu spodziewany jest dopiero w 2022 roku.

Drugi lotniskowiec tego typu, John F. Kennedy (CVN 79) znajduje się w trakcie budowy w stoczni Newport News Shipbuilding w Wirginii. Zwodowany ma być w tym roku, a wejdzie do służby za pięć lat. Trzeci lotniskowiec o nazwie Enterprise (CVN 80) ma być gotowy w 2028 roku. Czwarty – jeszcze nienazwany CVN 81 w 2032 roku. Te dwa ostatnie okręty są przedmiotem podpisanego właśnie kontraktu.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!