Wiadomości

Uroczystość przekazania samobieżnych moździerzy „Rak” 5. Batalionowi Strzelców Podhalańskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

5 Batalion Strzelców Podhalańskich otrzymał dziś moduł ogniowy, w którego skład wchodzi: 8 moździerzy samobieżnych M120 Rak oraz 4 artyleryjskie wozy dowodzenia AWD. Moździerz samobieżny RAK kalibru 120 milimetrów na podwoziu KTO Rosomak, zaprojektowano w Centrum Produkcji Wojskowej Huta Stalowa Wola. Ma układ automatycznego ładowania i jest w stanie prowadzić celny ogień na odległość od 8 do 12 km.

Podczas odprawy w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej zameldował, że do końca sierpnia 2019 roku dowództwo „Żelaznej Dywizji” osiągnie gotowość do dowodzenia podległymi brygadami, 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich i 1 Brygadą Pancerną.

Dywizja składać się będzie z trzech brygad: 1 Brygady Pancernej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz nowej brygady, która zostanie utworzona w Lublinie. 18 Dywizja Zmechanizowana będzie spełniać wszystkie standardy NATO i wzmocni wschodnią flankę. Będzie gwarantem bezpieczeństwa południowo-wschodniej Polski.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!