Wiadomości

Uniwersytet Opolski czeka na studentów z Uzbekistanu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uniwersytet Opolski już w październiku 2019 roku chce przyjąć pierwszych studentów z Uzbekistanu. To efekt udziału przedstawicieli uczelni w Polskiej Misji Edukacyjnej do Uzbekistanu.

Jak informuje Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego, organizatorem misji do Uzbekistanu, w której uczestniczył m.in. prorektor UO prof. Janusz Słodczyk, była polska ambasada w Taszkencie i Narodowa Agencja Wymiany Studenckiej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele kilkudziesięciu polskich i uzbeckich uczelni. Kochański przewiduje, że pierwsi studenci z Uzbekistanu przyjadą do Opola już w październiku 2019 roku.

„Prezentacja UO wzbudziła zainteresowanie strony uzbeckiej. W wyniku czego odbyły się spotkania na temat współpracy bilateralnej z kilkoma ośrodkami akademickimi. Szczegóły współpracy omówiono z dyrektor działu współpracy międzynarodowej, National University of Uzbekistan w Taszkencie, panią Gulbakhor Alimovą, z prorektor Taszkienckiego Państwowego Uniwersytetu Ekonomicznego, Begmatovą Dilorom Bakhodirovną, dyrektorem działu międzynarodowego Chirchik State Pedagogical University, Mukhriddin Mukhamedovem, dyrektorem działu relacji międzynarodowych Jizzakh State Pedagogical Institute, Shuhratem Eshankulovem, oraz dyrektorem działu współpracy z zagranicą, Umidem Imanazarovem z Tashkent State Pedagogical University. W wyniku odbytych rozmów ustalono szczegółowy umów dwustronnych, które będą podpisane wkrótce” – poinformował Kochański.

Jak podkreśla przedstawiciel opolskiej uczelni, zainteresowanie ze strony młodzieży uzbeckiej studiami w Polsce jest bardzo duże, czego dowodem było trwające osiem godzin spotkanie potencjalnych słuchaczy z przedstawicielami UO, w trakcie którego odpowiadano na pytania dotyczące m.in. warunków studiów i realiów życia w Opolu i Polsce.

„Młodzi ludzie przychodzący często z rodzicami i nauczycielami interesowali się studiami z ekonomii, języka angielskiego i nauk społecznych. Okazało się, że wiele osób znających biegle język rosyjski chciałoby się uczyć języka polskiego i studiować na kierunkach polskojęzycznych” – powiedział rzecznik UO.

Obecnie niemal co dziesiąty słuchacz z grona 8,3 tysiąca studentów Uniwersytetu Opolskiego jest cudzoziemcem. Największą grupę studentów UO z obcym paszportem stanowią obywatele Ukrainy.

Nauka w Polsce – PAP
autor: Marek Szczepanik

Czytaj też:

Uzbeccy bojownicy ISIS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!