Wiadomości

Unijna flaga została zdjęta z paryskiego Łuku Triumfalnego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Unijna flaga została zdjęta z Łuku Triumfalnego. Pałac Elizejski twierdzi, że zgodnie z planem wisiała tylko dwa dni. Główni oponenci Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich, którzy skrytykowali decyzję o zawieszeniu flagi, ogłaszają zwycięstwo – informuje portal dorzeczy.pl.

31 grudnia na Łuku Triumfalnym w Paryżu została zawieszona flaga Unii Europejskiej. Władze chciały w ten sposób symbolicznie uczcić objęcie przez Francję przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Inicjatywa nie spodobała się jednak czołowym politykom formacji opozycyjnych.

Decyzję władz skrytykowali liderzy ugrupowań postrzeganych jako prawicowe. Głos zabrali główni kandydaci umownej prawej strony w zaplanowanych na kwiecień 2020 roku wyborach prezydenckich: Marine Le Pen, Eric Zemmour i Valerie Pécresse.

Le Pen i Zemmour uznali gest za obrazę uczuć patriotów. Pécresse stwierdziła, że unijna flaga zawieszona w takim miejscu jak Łuk Triumfalny niszczy francuską tożsamość.

Ostatecznie flaga została zdjęta z soboty na niedzielę. Pałac Elizejski oświadczył, że nastąpiło to w zgodzie z ustalonym terminem. W oficjalnym komunikacie przekazano, że flaga została zawieszona tylko na dwa dni – 31 grudnia i 1 stycznia, żeby „zaznaczyć symbolicznie rozpoczęcie francuskiej prezydencji w Radzie UE”.

Na komunikat zareagowała Marine Le Pen. Kandydatka Zjednoczenia Narodowego napisała w social mediach, że to „wielkie zwycięstwa patriotyzmu” i „porażka Emmanuela Macrona”. Podziękowała tez za ogromną mobilizację wszystkich miłośników Francji i Republiki.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!