Wiadomości

Unia Europejska wpompuje kasę w Afrykę, chcąc powstrzymać napływ uchodźców?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zaproponował ustanowienie „planu Marshalla” dla Afryki. Podczas wizyty w Tunezji wskazał, że umożliwi on ekonomiczny i społeczny rozwój kontynentu, a także powstrzyma napływ migrantów do Europy.

W wystąpieniu w parlamencie Tunezji włoski polityk wskazał, że kluczem do bezpieczeństwa Europy jest współpraca krajów europejskich i północnoafrykańskich w takich kwestiach jak terroryzm, kontrola granic i deradykalizacja.

– Europa powinna wybrać drogę prawdziwego planu Marshalla dla Afryki, to znaczy musi zainwestować, sądzę, że przynajmniej około 40 miliardów euro, i stworzyć dźwignię, która poruszy 400 miliardów euro dla rozwoju Afryki – powiedział Tajani. 

Podkreślił wagę zrozumienia prawdziwych powodów, które doprowadzają tysiące, a wkrótce miliony ludzi do opuszczania ich krajów na rzecz Europy, takich jak zmiany klimatyczne, powiększanie się obszarów pustynnych, głód, susze, wojna, bieda i przyrost demograficzny. 

Mówiąc o eksplozji demograficznej, ocenił, że w roku 2050 „będziemy mieć w Afryce 2,5 miliarda mężczyzn i kobiet, a większość z nich będzie młoda”. Podkreślił, że ludziom tym powinna być stworzona szansa na przyszłość w ich własnych krajach.

Tajani dowodził, że pokój, stabilność i zatrudnienie jest tym, czego potrzebują młodzi Afrykańczycy, by nie być podatnymi na ekstremizm czy migrację. – Wzrost gospodarczy Afryki nie jest powiązany z inwestycjami chińskimi, to jest inna sprawa. Chiny są tu, aby robić biznes. To jest zadanie dla nas, doprowadzić do porozumień politycznych, ponieważ stabilność i rozwój Afryki są także stabilnością i rozwojem Europy – zaznaczył. 

Przewodniczący europarlamentu bronił pragmatyzmu i dyplomacji gospodarczej rozumianych jako filary walki z nielegalną migracją i wskazał na dwustronną współpracę jako antidotum na radykalizację i terroryzm. Zaznaczył też, że problem migracji nie może być rozwiązany poprzez budowę murów, lecz tylko poprzez wspólną europejsko-afrykańską strategię na poziomie polityki. 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!