Wiadomości

Unia Europejska pracuje nad nowym paktem migracyjnym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Mówi się w nim wprost o przymusowej relokacji migrantów i o tym, że państwa będą mogły do pewnego poziomu się z tego obowiązku wykupić – oceniła w Programie 3 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.

Tematem europejskich spotkań i debat jest ostatnio między innymi kwestia migracji. Ten wątek pojawił się również w przemówieniu Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej. O jej wystąpieniu mówili w Programie 3 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS, i Andrzej Halicki, europoseł PO.

– W przemówieniu Ursuli von der Leyen, która zapowiedziała powstanie nowego paktu migracyjnego, pozytywnym elementem było wskazanie na wzmocnienie strefy Schengen w związku z narastającym kryzysem migracyjnym i rekordową liczbą migrantów próbujących przedostać się do Europy – oceniła Wiśniewska.

– Założenia nowego paktu migracyjnego UE są jednak niepokojące. Mówi się w nim wprost o przymusowej relokacji migrantów i o tym, że państwa będą mogły do pewnego poziomu się z tego obowiązku wykupić – dodała.

– Nie może być tak, że UE będzie bezradna wobec fali migracyjnej. Musi być twarda obrona granic zewnętrznych i ich wzmacnianie. Ale jest też kwestia pewnego solidaryzmu i automatyzmu. Solidaryzm tak, automatyzm nie – skomentował Andrzej Halicki z PO.

/Polskie Radio/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!