Wiadomości

Umundurowane osoby uzbrojone w broń długą wtargnęły z terytorium Białorusi do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został we wtorek wezwany chargé d’affaires Białorusi. Ma to związek z kolejnym poważnym incydentem na granicy. Na terytorium Polski wtargnęły niezidentyfikowane, umundurowane osoby uzbrojone w broń długą.

Jak przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina, we wtorek 2 listopada chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski został wezwany do Ministerstwa.

– Został przyjęty przez Sekretarza Stanu prof. Piotra Wawrzyka. Rozmowa dotyczyła wtargnięcia na terytorium Polski z terytorium Republiki Białorusi niezidentyfikowanych, umundurowanych osób uzbrojonych w broń długą. Incydent miał miejsce w nocy z 1 na 2 listopada – przekazał rzecznik.

Wiceminister Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej, „podkreślając, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji”.

– Wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że tego typu działania są nie do przyjęcia przez stronę polską i nie będą przez nią akceptowane. Podkreślił, że Polska jest zdeterminowana, by chronić własne granice oraz granice zewnętrzne Unii Europejskiej. Przekazał także, że wspólnie z całą społecznością demokratycznych państw wspólnoty euroatlantyckiej będziemy konsekwentnie przeciwstawiać się zorganizowanej przez Mińsk nielegalnej migracji. Wiceminister zapowiedział skierowanie do MSZ Republiki Białorusi noty protestacyjnej oraz wezwał stronę białoruską do natychmiastowego wyjaśnienia incydentu – poinformował Jasina.

W związku z incydentem Komendant Główny Straży Granicznej do swojego odpowiednika na Białorusi wystosował pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

Czytaj też:

Straż Graniczna: Wczoraj odnotowano 351 prób nielegalnego przekroczenia granicy

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!