Wiadomości

Umowa na 116 czołgów Abrams dla Wojska Polskiego zatwierdzona

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, Mariusz Błaszczak, wicepremier – minister obrony narodowej, zatwierdził umowę na dostawę 116 czołgów M1A1 ABRAMS dla Wojska Polskiego.

Przedmiotem umowy, zawartej ze stroną amerykańską, jest dostawa 116 czołgów M1A1 ABRAMS, które zostaną przystosowane do wymagań Sił Zbrojnych RP, wraz ze sprzętem towarzyszącym m. in. wozami zabezpieczenia technicznego czy wozami dowodzenia.

Kontrakt stanowi pierwszy etap realizacji projektu, który obejmuje również znaczącą liczbę nowoczesnych typów amunicji bojowej, a także amunicji szkolnej, zgodnie z zatwierdzonym przez Kongres Stanów Zjednoczonych maksymalnym zakresem zamówienia. M1A1 ABRAMS.

– Zatwierdziłem dziś umowę na pozyskanie 116 czołgów Abrams. Czołgi trafią tu do Wesołej i wzmocnią Wojsko Polskie – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. – Wzmacniamy Wojsko Polskie, wzmacniamy pancerną pięść wojska. To mocne wzmocnienie wojska i silny element odstraszania agresora. Już w tym roku pierwsze egzemplarze trafią do Wojska Polskiego – dodał Błąszczak.

Całkowita wartość umowy na M1A1 ABRAMS wynosi ok. 1,4 mld USD netto, z czego blisko 200 mln USD jest finansowane przez stronę amerykańską w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych, natomiast dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego rozpoczną się już w bieżącym roku.

– Dziękuję za współpracę polsko-amerykańską. Nasi czołgiści już szkolą się na czołgach Abrams w Polsce. Dziękuję za silną wojskową współpracę. Nasza współpraca służy Polsce i całej wschodniej flance – stwierdził Błąszczak. – Umowa stanowi także o pozyskaniu wozów technicznych i pakietu wsparcia logistycznego. 116 czołgów – pierwsze egzemplarze już w tym roku. Jest to nasz wspólny 🇵🇱🇺🇸 sukces – dodał.

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych, a także mobilne kontenerowe warsztaty naprawy uzbrojenia i urządzenia diagnostyczne. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie instruktorów, załóg i personelu technicznego.

Pozyskiwane czołgi M1A1 ABRAMS wejdą na wyposażenie 18 Dywizji Zmechanizowanej, obok zakontraktowanych w kwietniu 2022 roku 250 najnowocześniejszych czołgów M1A2 SEP v.3.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!