Wiadomości

Ukraiński wywiad miał informacje o planach inwazji Federacji Rosyjskiej z trzech kierunków kilka miesięcy przed jej rozpoczęciem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kyryło Budanow, szef wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, był niemal jedynym ukraińskim urzędnikiem, który otwarcie mówił o tym, że Rosjanie przeprowadzą inwazję na pełną skalę, w szczególności że spróbują zdobyć Kijów – pisze Washington Post.

Według Budanowa, jego wypowiedzi w rzeczywistości zagroziły jego karierze. „Tej nocy (z 23 na 24 lutego – wyd.) on i jego żona spojrzeli na zegar, martwiąc się, że Budanow może wkrótce zostać bez pracy, jeśli sprawy nie potoczą się tak, jak uprzedzał sceptyczne kierownictwo polityczne Ukrainy” – czytamy w Washington Post.

„Mieliśmy taką rozmowę, że gdyby ten atak się nie wydarzył, nie wyglądalibyśmy zbyt dobrze. Specjalnie powiedzieliśmy, że zacznie się o 4 rano. Brzmi to bardzo dziwnie, ale bałem się, że coś pójdzie nie tak” – powiedział szef GUR MO.

„Jedenaście miesięcy później słowa Budanowa mają ogromną wagę dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i innych osób w Kijowie. Jest on szanowany w ukraińskich kręgach politycznych jako jedyna osoba – obok amerykańskich i brytyjskich wywiadów – która prawidłowo ostrzegała z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem o planach Rosji […] Większość innych ukraińskich urzędników rządowych i wojskowych spodziewała się, że rosyjska inwazja ograniczy się do wschodniej części kraju, a nie ataku na pełną skalę z trzech kierunków” – piszą autorzy artykułu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!